Birleşik Krallık'tan Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini destekleyen 386 politikacıya yaptırım

Güncel
qha muhabir
11 Mart 2022, 20:24
qha muhabir
11 Mart 2022, 20:24

Birleşik Krallık, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını destekleyen Rusya Federasyonu Devlet Duması’nın 386 üyesine yaptırım uygulanacağını duyurdu. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, konuya ilişkin açıklamasında, “Rusya’yı uluslararası alandan izole ederek, Ukrayna’yı insani yardım, savunma silahları ve diplomatik çalışmalarla desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerine vurgu yaptı.

Birleşik Krallık, Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yayımlanan açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki Rus ayrılıkçıların kontrolündeki Lugansk ve Donetsk’in sözde bağımsızlığı için oy veren ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı işgal saldırısını destekleyen 386 Rus politikacıya daha yaptırım uygulanacağı duyuruldu.

Söz konusu yaptırımların; İngiltere’ye seyahat yasağını, Rus uçaklarının İngiltere’de yasaklanmasını, havacılık ürünlerinin ihracatının yasaklanması ve Lugansk ve Donestk’in sözde bağımsızlığı için oy verenlerin mal varlıklarının dondurulmasını kapsadığı belirtildi.

“RUSYA’NIN İŞGALDEKİ SUÇ ORTAKLARINI HEDEFLİYORUZ “

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İngiltere, Putin’in Ukrayna’yı yasa dışı işgalindeki suç ortaklarını ve bu barbarca savaşı destekleyenleri hedefliyor. Baskıyı bırakmayacağız ve yaptırımlarla Rus ekonomisi üzerindeki etkiyi arttırmaya devam edeceğiz. Müttefiklerimizle birlikte Ukraynalı dostlarımızın yanında duruyoruz. Rusya’yı uluslararası alandan izole ederek, Ukrayna’yı insani yardım, savunma silahları ve diplomatik çalışmalarla desteklemeye devam edeceğiz.”