İngiltere’de aşırı sağ terörü büyüyor

Güncel
_QHA Ankara
20 Eylül 2019, 21:53
_QHA Ankara
20 Eylül 2019, 21:53

İngiltere’de en hızlı büyüyen tehdidin aşırı sağ olduğu açıklandı. Ülkede aşırı sağ eylemler, Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde yoğun biçimde arttı. Polis, ülkede en hızlı büyüyen terör tehdidinin aşırı sağ kaynaklı olduğunu açıkladı.

İngiltere aşırı sağ akımların tehdidiyle karşı karşıya. Eylemler son üç yılda büyük artış gösterdi. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması tartışmaları da aşırı sağcılara, eylemleri için uygun bir ortam sağladı.

2016’da İşçi Partisi milletvekili Jo Cox’un öldürülmesi, aşırı sağ eylemler bakımından bir milat oluşturdu. Gruplar, bu cinayetten aldıkları cesaretle saldırılarını arttırdılar.

TUTUKLAMALARININ DÖRTTE BİRİ AŞIRI SAĞ İLE BAĞLANTILI

Özellikle Müslümanlara yönelik saldırıların artması üzerine İngiliz polisi aşırı sağ eylemleri mercek altına aldı. Hazırlanan rapor çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Buna göre, geçen yıl terör tutuklamalarının dörtte biri aşırı sağ şiddet ile bağlantılı çıktı. Aşırı sağ eylemler son iki yılda yüzde 6’dan yüzde 10’a yükseldi, tutuklama yaşı da 14’e kadar düştü. Aşırı sağ gruplar içinde Naziler grupları ile İslam karşıtları da bulunuyor.