İngiliz milletvekili, Ukraynalı sığınmacılara evini açtı

Güncel
qha muhabir
17 Nisan 2022, 14:27
qha muhabir
17 Nisan 2022, 14:27

Birleşik Krallık’ın eski İskan Bakanı ve Muhafazakar Parti Milletvekili Robert Jenrick, Ukraynalı savaş mağduru bir aileye evini açtı. Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığının “Ukraynalılar için Evler” programından ilham alan Jenrick, Ukraynalı sığınmacıları evine alan ülkedeki ilk Milletvekili oldu. Jenrick, anne ve çocuklarından oluşan 3 kişilik aileyi evine aldıktan sonra, “Çoğu Ukraynalı gibi eşlerini, akrabalarını, arkadaşlarını geride bırakıp geldiler, onlar için çok travmatik. Yeni hayatlarını inşa edecekler” dedi. Öte yandan Jenrick, Ukraynalı sığınmacıların vize işlemlerinin çok uzun sürdüğünü belirterek, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığına tepki gösterdi.

İşgalci Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da başlattığı topyekun işgal girişimi sürüyor. Ukrayna’nın muhtelif bölgelerinde siviller katledilirken can güvenliği tehlikesi yaşayan Ukraynalılar komşu ülke Polonya başta olmak üzere, Türkiye ve Avrupa ülkelerine sığınıyor.

UKRAYNALILAR İÇİN EVLER

Bu kapsamda Birleşik Krallık da Ukraynalı sığınmacılar için “Ukraynalılar için evler” projesi geliştirdi. Söz konusu proje, Ukrayna’dan gelen savaş mağduru sığınmacıları evlerde misafir etme amacı taşıyor. 18 Mart’tan bu yana aktifliği sağlanan bu proje, Ukraynalı sığınmacıların güvenliği açısından önem taşıyor. Söz konusu projeye başvuran yardımseverlerin en az 6 ay içinde müsait bir odasının veya evinin bulunması gerekiyor.

Birleşik Krallık İskan eski Bakanı ve Muhafazakar Parti Milletvekili Robert Jenrick, söz konusu proje kapsamında Ukraynalı bir aileye evini açtı. Nottinghamshire bölgesinde yaşayan Jenrick, ailesi ve Ukraynalı sığınmacı anne Maria (40), iki çocuğu; Boden (15) ve Christina (11) ile birlikte yaşıyor.

ROBERT JENRICK: ÇOĞU UKRAYNALI GİBİ EŞLERİNİ, AKRABALARINI, ARKADAŞLARINI GERİDE BIRAKIP GELDİLER, ONLAR İÇİN ÇOK TRAVMATİK

Jenrick, “Sponsoru olduğumuz Ukraynalı aile güvenli bir yerde olmaktan mutlu. Bu programa dahil olan çoğu Ukraynalı gibi onlar da arkalarında eşlerini, babalarını, akrabalarını ve arkadaşlarını bıraktılar. Bu yüzden karışık duygular var” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca, onlar için bu sürecin çok duygusal olduğunu vurgulayan Jenrick, “Bizim için kesinlikle çok hoş olduklarını söylemeliyim ve şimdiye kadar bundan keyif aldık. Çok travmatik bir deneyimden sonra sonunda kendilerini güvende hissettiklerini ve onları stabilize etmeye başladıklarını görmek çok tatmin edici oldu. Hayatlarını yeniden inşa edecekler” dedi. ,

İngiliz milletvekili Jenrick, ülkede Ukraynalı sığınmacıları evine alan ilk milletvekili oldu.

“VİZE İŞLEMLERİ UZUN SÜRÜYOR”

Ukrayna’dan gelen sığınmacılar için ülkede bekleme süresinin uzunluğuna dikkat çeken Jenrick, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığını işaret ederek, “Doğrusunu söylemek gerekirse, programa inişli, çıkışlı bir başlangıç oldu. Vize almak çok üzün sürdü. Bizim için 3 vizenin de onaylanması yaklaşık 3 hafta sürdü” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık’ın “Ukraynalılar için evler” programına 13 Nisan Çarşamba günü açıklanan son verilere göre, 55 bin 600 başvurudan 25 bin 100 vize verildiği ancak vize sahiplerinin yalnızca 12.7’sinin Birleşik Krallık’a geldiği belirtildi.