İngiliz kraliyet ailesinin 1 milyon sterlinlik "Amerika" adlı altın klozeti çalındı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Eylül 2019, 18:19
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Eylül 2019, 18:19

İngiltere’de Blenheim Sarayı’na giren hırsızlar tarafından, tamamen işler haldeki “Amerika” adlı 18 ayar altın klozet yerinden sökülerek götürüldü.

İngiltere’de eski Başbakan Winston Churchill’in doğduğu saraydan değeri 1 milyon sterlini geçen altın klozetin çalındığı bildirildi.

NASIL OLDU?

Olay 14 Eylül 2019’da gece saat 04.50 sıralarında Blenheim Sarayı’nda meydana geldi.

Bir sergi kapsamında saraya getirilen ve işler haldeki “Amerika” adlı 18 ayar altın klozeti Binaya giren kişilerce yerinden sökülerek götürüldü.

Klozetin yerinden sökülmesinin “ciddi zarara ve su baskınına yol açtığı” belirtildi. Olayla ilgili 66 yaşındaki bir kişi gözaltına alınsa da klozet henüz bulunamadı.

Blenheim Sarayı’ndan yapılan açıklamada ise “öngörülemeyen bir olay” nedeniyle binanın bugün yerel saatle 14.00’a (TSİ 16.00) kadar kapalı olacağı belirtildi.

ALTIN KLOZETİN SERÜVENİ

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın sergisinin bir parçası olan klozet, 2016’da New York’taki Guggenheim Müzesi’nde sergilenmiş ve ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştu. Kullanım 3 dakikayla sınırlandırılırken kapıda da korumalar beklemişti.

ABD Başkanı Donald Trump’a da teklif edilen ve değeri 1 milyon sterlini geçen klozet, perşembe günü Blenheim Sarayı’nda sergilenmeye başlanmıştı.

18. yüzyıl dönemine ait Blenheim Sarayı, Londra’ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Oxford kenti yakınlarında bulunuyor.