İngiliz general: Putin Kırım'a karadan koridor açma girişiminde bulunabilir

Güvenlik
Anife Bilal
21 Nisan 2021, 19:53
Anife Bilal
21 Nisan 2021, 19:53

Emekli İngiliz general, eski NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutan Yardımcısı Richard Shirreff, Rus ordusunun Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğini artırmasını yorumladı. İngiliz general, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal edilen Kırım’a kara koridoru açma girişiminde bulunabileceğini ifade etti.

Emekli İngiliz general, eski NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutan Yardımcısı Richard Shirreff, Ukrayna-Rusya sınırında artan gerginliği yorumladı. Richard Shirreff’in DW sitesinde bugün yayımlanan röportajına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya karşı tam ölçekli saldırı başlatmaya düşünmüyor fakat işgal altındaki Kırım’a karadan koridor açma girişiminde bulunabilir. 

SHİRREFF: KIRIM’IN İŞGALİNDEN BERİ GÖRÜLMEDİ

Savaşın kaçınılmaz olduğunu düşünmediğini ancak durumun tehlikeli olduğunu belirten Shirreff, “Bu gerçekten ciddi bir güç artışı. Böyle bir büyümeyi Kırım’ın işgalinden beri görmedik. Bunu asla küçümsememeliyiz. Yanlış değerlendirilirse, bu daha kötü bir sonuca yol açabilir. Ama dikkatli davranılırsa durum kontrol altında tutulabilir.” dedi.

“PUTİN’İN NE YAPMAYA ÇALIŞTIĞINI BİLMİYORUZ”

Öte yandan Putin’in nihai hedeflerinin bilinmediğini vurgulayan Shirreff, “Putin’in tam olarak neyi elde etmeyi çalıştığını bilmiyoruz. Bu Navalnıy dolayısıyla uygulanan uluslararası baskı yüzünden dikkati başka yöne çekme girişimi mi? Veya Kırım projesinin tamamlanması için hazırlık mı? Yoksa sadece hava atma mı? Bu bir güç gösterisi; bunu anlayarak öğelerini tanımlamaya çalışmalıyız.” ifadeleri kullandı.

Daha önce Birleşik Krallık’ın, mayıs ayında Karadeniz’e savaş gemisi göndereceğini bildirilmişti.

RUSYA UKRAYNA SINIRLARI BOYUNCA ASKERİ VARLIĞINI ARTIRIYOR

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin dolmasından itibaren bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettiriyor. Ukrayna’ya petrol ihracını durdurduğunu açıklayan Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra konuşlandırdı ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti. Bununla birlikte Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. Diğer taraftan Ukrayna Ordusu ise Rusya’dan gelecek herhangi bir saldırı karşısında teyakkuza geçti. Sınır boyunda bu gelişmeler yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Org. Mark Villey’den Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen açıklama geldi.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A YOĞUN ASKER SEVKİYATI

Rusya, yasa dışı bir şekilde inşa ettiği Kerç Köprüsü üzerinden Kırım’a yoğun askeri sevkiyat yapıyor. Rusya’nın Rostov bölgesinden Ukrayna sınırına sevk edilen 85 araçlık dev askeri konvoy, Rus vatandaş tarafından videoya kaydedildi.

RUSYA TATBİKAT BAHANESİYLE KARADENİZ’İN BİR KISMINI GEMİLERE KAPATTI

Rusya Federasyonunun askeri tatbikat bahanesi ile Karadeniz’in bir kısmını 19 Nisan’dan başlayarak 2021 Ekim ayına kadar yabancı devletlerin gemileri için kapatacağını açıkladı. Rusya’nın kapatma kararını kınayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Rusya Ukrayna’nın egemenlik haklarını gasp etmek için uluslararası hukukun norm ve ilkelerini ihlal eden bir başka girişimdir.” ifadelerini kullandı.

15 SAVAŞ GEMİSİ KARADENİZ’E GETİRİLMİŞTİ

Rusya’nın Rusya’nın Hazar Denizi Filosu, Kuzey Filosu ve Baltık Filosu gemileri Karadeniz’e getirildi. Şu an Karadeniz’de Rusya’ya ait 11 büyük çıkartma gemisi ile 13 çıkartma botu olmak üzere toplamda 24 çıkartma gemisi ve bu gemilerin taşıdığı yaklaşık 150 tank, 230 zırhlı personel taşıyıcı, 4,8 bin deniz piyadesi bulunuyor.

4 BİN 48 TATBİKAT YAPILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı, savaşa hazırlık durumu denetimleri kapsamında; nisan ayı boyunca 812’si iki taraflı, 101’i poligonda ve 520’si askeri eğitim tesislerinde olmak üzere toplam 4 bin 48 tatbikat yapılacağını bildirdi. Tatbikatların tüm askeri bölgelerin ve Kuzey Filosu’nun yanı sıra Kuzey bölgelerinde, Kuril Adaları’nda ve Kamçatka’da yapılacağı açıklandı.

RUS SİLAHLI GÜÇLERİNİN SALDIRILARI, 2021 YILINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Ukrayna’nın doğusunu işgal altına alan Rus işgalci güçlerinin, 2021 yılının başından bu yana Ukrayna ordusuna yönelik düzenlediği hain saldırılar sonucu toplamda 29 Ukraynalı asker hayatını kaybetti.