İngiliz Başbakan Johnson'dan Kıyiv'e sürpriz ziyaret: Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile baş başa görüştü

Güncel
qha muhabir
17 Haziran 2022, 19:43
qha muhabir
17 Haziran 2022, 19:43

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasından bu yana işgale karşı direnen Ukrayna’ya ikinci kez gelerek Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir araya geldi.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson Twitter üzerinden 17 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklamada bir kez daha başkent Kıyiv’e geldiğini duyurdu ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile birlikte fotoğrafını paylaştı. Başbakan Johnson açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanı Volodımır ile, tekrar Kıyiv’de olmak güzel” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: ORTAK BİR GÖRÜŞE SAHİBİZ

Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna topraklarına kapsamlı bir şekilde işgal başlatmasından bu yana Boris Johnson’ın Kıyiv’e ikinci kez ziyaret yaptığını belirterek; “Ukrayna’nın zaferi yolundaki eylemler konusunda ortak bir görüşe sahibiz. Güçlü desteği için minnettarım” ifadelerini kullandı.

Boris Johnson, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’i savaş başladıktan sonra ilk kez 9 Nisan’da ziyaret etmişti. İlk ziyaretini de sürpriz şekilde gerçekleştiren Johnson, Zelenskıy ile görüşmüş ve birlikte şehir sokaklarında gezmişti.