İncirlik'te "ABD'nin nükleer silahları var" iddiası

Güncel
Ömer Cihad Kaya
17 Temmuz 2019, 13:18
Ömer Cihad Kaya
17 Temmuz 2019, 13:18

Belçika’da faaliyet gösteren De Morgen gazetesi, Türkiye’deki İncirlik’in de dahil olduğu Avrupa’daki 6 NATO üssünde nükleer silah bulunduğu iddiasını öne sürdü.

NATO Parlamenter Asamblesi Savunma ve Güvenlik Komitesi için hazırlanan bir raporda, Adana’daki İncirlik Üssü’nün de aralarında bulunduğu Avrupa’daki 6 üste, ABD’ye ait yaklaşık 150 nükleer silahın bulunduğunu belirtiliyor. Söz konusu raporla ilgili De Morgen’in haberi üzerine, NATO’nun gündemde olan raporunu değiştirdiği iddia edildi. Gazetenin iddiasına göre, haberin çıkmasının ardından adı geçen NATO raporu yenilendi.

Kanadalı senatör Joseph Day tarafından hazırlanan “Nükleer Caydırıcılık İçin Yeni Bir Çağ mı? Modernleşme, Silah Kontrolü ve Müttefik Nükleer Kuvvetler” başlıklı rapor, geçen Nisan ayında hazırlandı.

Nükleer silahlarla ilgili raporda; Türkiye’deki İncirlik, Belçika’daki Kleine Brogel, Almanya’daki Büchel, İtalya’daki Aviano ve Ghedi-Torre, Hollanda’daki Volkel askeri üsleri yer aldı.

NATO’DAN RESMİ BİR AÇIKLAMA GELMEDİ

NATO’dan henüz ABD’nin Avrupa’daki nükleer silahlarının yerleri hakkında resmi bir açıklama gelmezken; Amerikan basınına konuşan bir NATO yetkilisi raporla ilgili, “NATO’nun nükleer silahlara dair tavrının detaylarına ilişkin olarak yorum yapmıyoruz. Bu resmi bir belge değil” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, raporda ismi bulunan Kanadalı senatör Joseph Day’in Belçika ve dünya basınında yer alan iddialarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığı öğrenildi.