IMF'den, Kırgızistan'a koronavirüsle ilgili kredi sağlanacak

27 Mart 2020, 16:41

Uluslararası Para Fonu (IMF) yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle meydana gelen krizle mücadelede, Kırgızistan’a yaklaşık 120 milyon 900 bin dolar tutarında mali destekte bulunacağını açıkladı.

IMF’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Kırgızistan’ın IMF’den koronavirüs ile ilgili acil maddi yardım talebinin 26 Mart 2020 itibarıyla onaylandığı kaydedildi.

DÜNYA ÇAPINDA ONAYLANAN İLK KREDİ

Kırgızistan’a koronavirüs salgını nedeniyle talep edilen 120 milyon 900 bin dolar sağlanacağı belirtilen açıklamada, söz konusu kredinin IMF Yönetim Kurulunun pandeminin başlamasından bu yana dünya çapında onayladığı ilk acil kredi olduğu vurgulandı.

Açıklamada, IMF desteğinin, salgın nedeniyle makroekonomik göstergeleri zayıflayan ve yaklaşık 400 milyon dolar olarak varsayılan bir ödemeler dengesi açığı oluşan Kırgızistan ekonomisine güven oluşturmayı hedeflediğinin belirtildi. Ayrıca koronavirüs ile ilişkili temel sağlık maliyetleri için finansal alanın korunmasına da yardımcı olunacağının altı çizildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, IMF Kırgızistan Daimi Temsilcisi Tigryan Pogosyan’ı 26 Mart 2020 tarihinde kabul ederek, mali yardım talebinde bulunmuştu. Kırgızistan Maliye Bakanlığının verilerine göre, ülkenin IMF’ye 139 milyon dolar borcu bulunuyor.

IMF
Kırgızistan
KORONAVİRÜS
kredi
Bunlara da bakın: