IMF, daha önceki borçlarından dolayı Ukrayna'ya kredi vermekten çekiniyor

05 Kasım 2019, 13:45

Wall Street Journal (WSJ), Ukrayna’nın önceki borçları ve yapısal sorunlarından dolayı Uluslararası Para Fonunun (IMF) ülkeye kredi vermekten çekinmesini masaya yatırdı.

Haberde, Uluslararası Para Fonunun, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e yakın bir ismin sahibi olduğu bir banka da dahil olmak üzere, bankalardan yağmalandığı iddia edilen milyarlarca doları telafi etmek için bir kurtarma paketi başlattığı kaydedildi.

Ukrayna’nın ödemekle yükümlü olduğu kredilerin çok yüksek olduğu ve bu yüzden Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in istediği fonun erteleneceği iddia ediliyor. IMF’nin Ukrayna Şefi Ron van Rooden’in konu hakkındaki, “yasal çerçevede eksiklikler, yaygın yolsuzluklar ve ekonominin büyük kısmının devlete ait işletmelere bağlı olması” açıklamalarına yer verilen haberde, kredi ertelemesine gidilmesinin nedeni olarak; Ukrayna’daki yapısal sorunlar gösterildi.

UKRAYNA MERKEZ BANKASI, KREDİYİ ÖDEMEKTE KARARLI

Ayrıca van Rooden, “Yolsuzlukla mücadele için yeni kurumlar kurma konusunda ilerleme kaydedilmesine rağmen, somut adımlar henüz atılmadı” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan WSJ, Ukrayna Merkez Bankası yetkililerinden konuyla ilgili görüş aldı. Buna göre banka yetkilileri, IMF’nin endişe ettiği kayıp banka mevduatlarını geri almakta kararlı olduklarını ifade etti.

Merkez bankası yetkilileri verdikleri röportajda, 15 milyar dolarlık açığın büyük çoğunluğunun hissedarlar tarafından sahip olunan veya kontrol edilen şirketler aracılığıyla ülke dışına çıkarıldığını ve sıradan mevduat sahiplerinin eli boş bırakıldığını açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in, IMF yönetiminden talep ettiği kredi geçen yıla oranla daha yüksek olsa da, Uluslararası Para Fonu yönetiminin bu krediyi çıkarma noktasında, var olan yapısal sorunlar nedeniyle halen endişeli olduğu kaydediliyor.

KIRIM’IN İŞGALİ UKRAYNA EKONOMİSİNE DARBE VURDU

Kırım Tatarlarının ana vatanı Kırım’ın işgali, Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerin bulunduğu Donbas bölgesinin işgali ve savaş şartları nedeniyle 2015 yılında yüzde 10 daralma yaşayan Ukrayna ekonomisi, bu ağır yarayı sarma yolunda ciddi adımlar attı. Bunun en önemli göstergesi olarak, geçen yıl ülke ekonomisi yüzde 3 büyüme kaydetmişti. Ayrıca, enflasyon da yüzde 50’lerden tek haneli rakamlara düştü.

IMF
Ukrayna Merkez Bankası
Bunlara da bakın: