İlmi Ümerov: Zelenskiy, Kırım konusunu sorun olarak belirtmeyi bile denemedi

10 Aralık 2019, 15:13

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Normandiya Zirvesi sırasında “Putin’in tüm şartları kabul ettiğini” dile getirdi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan İlmi Ümerov, 9 Aralık 2019’da düzenlenen Normandiya Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ümerov zirve hakkında, “Birleşmiş Milletler (BM), Kırım ile ilgili kararı kabul ediyor. Aynı gün Ukrayna Cumhurbaşkanı, Normandiya görüşmesine katılarak; Kırım konusunu sorun olarak bile gündeme getirmeyi denemedi. Sadece ‘herkese karşı herkes’ esir değişimi ve Rus doğal gazı konusunda ‘anlaştılar’. Ayrıca bu esir değişiminin Kırım’ı kapsayıp kapsamayacağı da belli değil. Evet ise, 80’i Kırım Tatarı olan yaklaşık yüz Kırımlı nereye iade edilecek?” açıklamasını yaptı.

Ümerov, siyasi tutsaklarla birlikte onların ailelerinin de Kırım Tatarlarının ana vatanı Kırım’ı terk etmek zorunda kalacağını hatırlatarak, “İşte bu şekilde yavaş yavaş sürgün ediliyoruz. Değişim için ise, Rusya hızlıca yeni insanları toplayabilir. Ve yine, gerçek suçlular ile hiçbir suçu olmayan insanlar takas edilmeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

NORMANDİYA ZİRVESİNDE KIRIM KONUSU GÖRÜŞÜLMEDİ!

Bilindiği üzere, Normandiya Zirvesi çerçevesinde Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya liderleri Donbas’taki durumuyla ilgili bazı konular konusunda anlaşmaya vardı. Volodımır Zelenskiy görüşme sonunda yaptığı açıklamada “Görüşmelerde, Kırım konusuna gelemedik” diye belirtmişti.


İlmi Ümerov
Kırım
Normandiya Zirvesi
Rus işgali
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: