İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz, Rus esaretinden kurtulalı 2 yıl oldu

25 Ekim 2019, 16:37

Bugün, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcıları İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz’ün, Rus esaretinden kurtuluşlarının 2. yıl dönümü.

“PUTİN’E ‘AF DİLEKÇESİ’ YAZMAMI TEKLİF ETTİLER, BEN TEKLİFİ REDDETTİM”

Facebook sayfasında konuyla ilgili açıklama yapan KTMM Başkanı İlmi Ümerov, iki yıl önce yaşadığı olayları anlatırken, “Bugün, 25 Ekim’de benim ve Ahtem Çiygöz’ün serbest  bırakılmamızın 2. yıl dönümü… Hastanede bulunuyordum. Sabah yapılan doktor kontrolünden önce odama 6 kişi geldi. Biri kendini Federal Cezaevi Servisi Başkanı olarak tanıttı ve onlarla birlikte Devlet Başkanı Putin’in benim serbest bırakılmamla ilgili imzaladığı kararı incelemem için Akmescit’teki ofise gitmemiz gerektiğini söyledi. (Bir ay önce işgalci Akmescit Bölge Mahkemesi beni 2 yıl hapis cezasına mahkum etmişti) Söylenenlere inanmak için hiçbir sebep yoktu. 13 Ekim 2017 tarihinde iki FSB albayı evime gelip, Putin ile Erdoğan’ın, Ümerov ve Çiygöz’ün serbest bırakılması konusunda anlaştıklarını söyledi. Putin’e ‘af dilekçesi’ yazmamı teklif etmişlerdi. Ben teklifi reddettim.” ifadelerini kullandı.

ANKARA’YA GELMİŞLERDİ…

Hastaneden ambulansla çıkarılıp “Federal Cezaevi Servisi” ofisi yerine Akmescit Havalimanına götürüldüğünü orada da bir saat boyunca ambulansta bekletildiğini kaydeden Ümerov, “Sürekli kafamda olan fikir; anlaşmaya varılmadı ve bu yüzden beni Rusya’ya, uzaklara gönderiyorlar. Sadece neden uçakla gönderildiğimi anlamıyordum… Daha sonra beni uçaktaki ekibe teslim ettiler. Uçağa binince içinde hemen Ahtem Çiygöz’ü gördüm. Onu kuyruğa doğru, beni ise başa daha yakın oturttular. Bir süre sonra uçak havalandı. Önce Anapa’ya daha sonra Ankara’ya gittik.” dedi.

Daha sonra, Türk görevlilerine teslim edildiğini ve bir sonraki gün Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini belirten Ümerov, “27’de Kıyiv’e uçtuk. Kıyiv’de çok sıcak karşılandık. Havaalanında basın konferansı yapıldı. Ve iki senedir Kıyiv’deyiz… Kremlin’e, her türlü mahkemeye yaptığımız başvurulardan ve şahsen Putin adına yazılan mektuba rağmen; hala affımız ile ilgili o meşhur kararnameyi görmedik. Bizden çok dikkatli bir şekilde gizleniyor.” diye belirtti.

Bilindiği gibi, 11 Eylül 2017 tarihinde işgalci mahkeme, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde “kargaşa” organize etmekten suçlu bulmuş ve 8 yıl hapse mahkum etmişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Akmescit (Simferopol) Bölge Mahkemesi ise, 27 Eylül 2017 tarihinde aldığı kararla güya “Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmak” suçlamasıyla yargılanan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u 2 yıl hapse mahkum etti ve 2 yıl kamuya açık faaliyetlerde bulunma yasağı koymuştu.

Ahtem Çiygöz
İlmi Ümerov
Bunlara da bakın: