İlmi Ümerov: Ateşle oynamayı kesin!

Haberler
Anife Bilal
12 Şubat 2020, 11:34
Anife Bilal
12 Şubat 2020, 11:34

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Yardımcısı İlmi Ümerov, Donbas’tan Rus askerlerinin çekilmesi karşılığında işgal edilen Kırım’a su temin etmeyi teklif eden Halkın Hizmetkarı Lideri David Arahamiya için “Ateşle oynamayı kesin. Rusya bir saldırgan” uyarısını yaptı.

Uluslararası kurallarına göre, işgal edilen topraklardaki sorunlardan işgalci devletin sorumlu olduğunu hatırlatan Ümerov, “Bizim amacımız Kırım’ı Rusya için ağır yüke dönüştürmektir. Ama partinizin önderliğinde Ukrayna her zaman saldırganı memnun etmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Donbas karşılığında Kırım’a su vermenin sadece Rusya’nın işine yarayacağını vurgulayan KTMM Başkan Yardımcısı Ümerov, “Kırım’da nüfus için su yetiyor. Büyük orduyu da hesaba kattıkları zaman su yetmiyor. Rus ordusu! Kırım çok fazla askerileştirildi. Rusya’ya destek vererek siz kendinize ‘halkın hizmetkarı’ diyenler, halkınıza ihanet ediyorsunuz. Ateşle oynamayı kesin. Rusya bir saldırgan! Buna göre davranın. Uzlaşma değil; ekonomik, siyasi yaptırımların güçlendirilmesi gibi uluslararası desteği sağlamak gerekiyor. Bu yüzleşmenin sonucu; Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün tam olarak geri kazanılması veya bağımsız bir devlet olarak Ukrayna’nın tamamen yok edilmesidir. Yani, bir uzlaşma mümkün değildir.” diye kaydetti.

Daha önce, Halkın Hizmetkarı Partisi Lideri David Arahamiya’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbas’tan Rus askeri güçlerini çekmeleri karşılığında işgal edilen Kırım’a su temin etmeye hazır olduğunu bildirmişti.