İlham Tohti'ye verilen Saharov Ödülü'nü kızı teslim aldı

19 Aralık 2019, 17:07

Avrupa Parlamentosu’nda dün İlham Tohti’ye verilen Saharov Ödülü kızı Cevher İlham’a sunuldu.

Strazburg’da gerçekleştirilen törende babası adına ödülü alan Cevher İlham, “Babamın adına Avrupa Parlamentosu’nda Saharov Ödülü’nü almak bir onurdur” ifadelerini kullandı. Cevher İlham, Çin tarafından hapse atılan babası hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Onun hikayesini anlatma imkanı verildiği için minnettarım çünkü kendisinin anlatması mümkün değil. Dürüst olmak gerekirse babamın nerede olduğunu bilmiyorum. En son ailem ondan 2017’de bir haber alabildi.”

“ÇİN’DE UYGURLAR İÇİN HİÇBİR ÖZGÜRLÜK YOK”

Cevher İlham ayrıca Doğu Türkistan’da yaşanan Çin baskılarını dile getirerek, “Bugün, Çin’de Uygurlar için hiçbir özgürlük yok. Okullarda, sokakta hatta evlerinde özgürlük yok. Babam birçok Uygur gibi şiddetli aşırılıkçı olarak tanımlandı” dedi. Cevher İlham, toplama kampları hakkında da şunları söyledi:

“Sahte aşırılıkçılık damgası ile birlikte 1 milyondan daha fazla insanı ‘toplama kampları’na soktu. Burada Uygurlar dinlerini, dillerini, kültürlerini bırakmaya zorlanıyor. Kamplarda insanlar işkence görüyor ve bazıları hayatını kaybediyor.

Burada sizlere sormak istiyorum. Çin hükümetinin Uygurlara karşı muamelesinde bir problem görüyor musunuz? Eğer bir problem görüyorsanız, lütfen bir çözüm için uğraşın.”

İlham Tohti’ye verilen ödül, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli tarafından takdim etti.

Avrupa Parlamentosu
İlham Tohti
Saharov Ödülü
Bunlara da bakın: