İkinci Lider Eşleri Zirvesi Ukrayna'da gerçekleştirildi

Güncel
qha muhabir
24 Temmuz 2022, 11:21
qha muhabir
24 Temmuz 2022, 11:21

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska’nın girişimiyle Ukrayna, dün İkinci Lider Eşleri Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da, zirveye video mesaj aracılığı ile katıldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska’nın girişimiyle Ukrayna’da dün İkinci Lider Eşleri Zirvesi (Second Summit of First Ladies and Gentlemen) gerçekleştirildi. “Ukrayna ve Dünya: Birlikte (Yeniden)inşa Ettiğimiz Gelecek” (Ukraine and the World: The Future We (Re)build Together) alt başlığıyla düzenlenen zirve, Rusya’nın işgal amacıyla Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşa vurgu yapılarak, Avrupa’nın merkezinde beş aydır devam eden savaşa bir kez daha dünyanın dikkatini çekmek için tasarlandı. Etkinliğin moderatörlüğünü dünyaca ünlü gazeteci Piers Morgan ve tanınmış siyasi isimler üstlendi.

Olena Zelenska etkinlikte yaptığı konuşmada, savaş sona erdiğinde ülkesinin fiziki yapılarını ve beşeri sermayesini yeniden inşa edecek uluslararası bir yeniden yapılanma çabasının tohumlarını atmayı amaçladıklarını söyleyerek, sanal olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın eşi Jill Biden ve 21 ülkeden Cumhurbaşkanlarının eşlerinin zirveye katıldığını ifade etti. Ukraince, “Birlikte kalmalıyız!” mesajı veren Zelenska, “Herkesi, gaddarlığa karşı zaferi destekleyen herkesi bize katılmaya davet ediyoruz” diye kaydetti.

“Savaş bitmedi, ancak Ukrayna’nın kalbi esaret altındaki cephelerde atıyor” diyen Olena Zelenska, Ukraynalı sığınmacılara seslenerek, Ukraynalıların korkularını yenerek evlerine dönmeleri gerektiğini de kaydetti.

VOLODIMIR ZELENSKIY: SAVAŞ, UKRAYNA’YI KIRMADI VE KIRAMAYACAK

Zirvede Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy de, zirve çerçevesinde bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy konuşmasında, “Savaş Ukrayna’yı kırmadı ve kırmayacak, devletimizde hayatı durdurmadı ve durdurmayacak, işgalcilerin güzel, barışçıl ve güçlü devletimize getirdiği dehşetlere bizi kesinlikle rehin tutmayacak.” dedi.

Zelenskıy, zirvenin ana gündeminin Ukrayna’nın savaş sonrası toparlanması ve bu toparlanmanın insani boyutu olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Savaş henüz bitmemişken neden yeniden inşadan bahsediyoruz? Böylece barışın ilk gününde, Rus ordusu tarafından tahrip edilen her şeyin sistematik bir yeniden inşası olacak, böylece halkımız için zaten güvenlik garantileri olacak, böylece barışı tam olarak hissedebiliriz. İnsanlar düşmanlıklardan kaçmak için yurtdışına çıktıklarında nereye ve nasıl döneceklerini zaten biliyorlar” diye kaydetti.

Barışın yeniden tesis edilmesinden sonra tıbbi sistemin güçlü potansiyelini geri kazanması için iyileşme hakkında konuşmanın da gerekli olduğunu sözlerine ekleyen Zelenskıy, böylece ebeveynlerin çocuklarına yönelik eğitim hakkında cevaplanmamış soruları kalmayacağını, bu sayede insanların işlerin (yerine geldiğinden) emin olacaklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı, Ukrayna’da kendilerini nasıl ifade edecekleri konusunda bir seçim olduğunu ve böyle cehennem savaşlarından geçen tüm gazilerin devletin minnettarlığını gerçekten hissettiklerini ifade etti.

Zelenskıy zirvenin Rus terörist saldırılarının üstesinden gelinmesine katkıda bulunacağını da söyleyerek, o gün ABD’li senatör Adam Smith liderliğindeki kongre üyeleriyle de bir görüşme yaptığını söyledi. Devlet başkanı, “Olena Zelenska’nın Kongre’deki konuşmasının duyulduğunu görüyoruz, Ukrayna için silahlarla ilgili bir hareketlilik var” dedi.

EMİNE ERDOĞAN: SAVAŞLAR, HİÇBİR ZAMAN SÜRDÜRÜLDÜĞÜ SINIRLAR İÇİNDE KALMAZ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın video mesajı da, zirve çerçevesinde etkinlik esnasında yayımlandı. Zirve katılımcılarına Türk halkının saygı ve sevgilerini göndererek konuşmasına başlayan Emine Erdoğan, barışa ve insanlığın huzuruna büyük bir katkı olduğuna inandığı zirveye davetinden dolayı Olena Zelenska’ya da teşekkürlerini sundu.

Ukrayna’daki savaşın beşinci ayını doldurduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, aradan geçen sürede on binlerce insanın hayatını kaybettiğini, milyonların evlerinden, yurtlarından olduğunu hatırlatarak şu ifadelerde bulundu:

“Bu savaşın yerinden ettiği insanların 5 milyonu çocuklardan oluşuyor. Kıymetli dostum Olena’nın gönderdiği bir mektup üzerine bir girişim başlattım. Ukraynalı yetim çocuklar ve refakatçilerinden oluşan Savaş mağduru yaklaşık 1300 kişiyi ülkemizde misafir ediyoruz. Çocuklarımıza, yaşadıkları travmanın etkilerini azaltmak için psikolojik destek sağlıyor, kültürel faaliyetler düzenliyoruz. Yunus Emre Enstitümüz ile ülkemizdeki yaklaşık bin 200 Ukraynalı yetim çocuk için Türkçe kursları başlattık. Ukraynalı okutmanları yüz yüze ve çevrim içi kurslara entegre ederek ders vermelerini sağlıyor ve bu zor süreçte onlara da destek oluyoruz. Enstitümüz, “Çocuklar için Temel Türkçe Kitabı” hazırladı. Ukraynalı Türkologlar bu yayınlarda yazar, çevirmen ve editör gibi roller aldı. Bu kitap, ayrıca çocuklar için hazırlanan dünyadaki ilk Türkçe-Ukraynaca öğretim kitabıdır. Bunun yanında, ünlü Ukraynalı yazar Lesya Ukrainka’nın “Zorluklar Öğretir” adlı masalının basımını tamamladık ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’ne teslim ettik.”

Milli bayram kutlamalarında Ukraynalı çocukları misafir ettiklerini de ifade eden Emine Erdoğan, ilerleyen süreçte yine onlar için 3 günlük “Bilim, Kültür, Sanat” temalı bir etkinlik düzenleneceğini de duyurdu.

Emine Erdoğan konuşmasında ayrıca şu ifadelerde bulundu:

“2021 yılında 89,3 milyon olan mülteci sayısı, Ukrayna Savaşı’yla maalesef 100 milyonu aştı. Savaş, herkesi etkilerken maalesef ki kadınları ve çocukları orantısız olarak etkiliyor. Barınma, güvenlik, gıda, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlardan mahrum oluyorlar. Hayatları onarılması güç yaralar alıyor. Şu gerçeği çok iyi anlamalıyız ki, dünyanın bir yerinde savaş varsa, insanlık oradan kan kaybetmekte ve feci bir sona sürüklenmektedir. Çünkü savaşlar, hiçbir zaman sürdürüldüğü sınırlar içinde kalmaz. Halihazırda Ukrayna’daki savaş da, tüm dünyanın ekonomik ve siyasi bir bunalım içine sürüklenmesine neden oluyor. Dünya barışı dediğimiz ideali gerçekleştirmek için, uluslararası toplum olarak tüm zulümlere eşit reflekslerle karşı koymamız lazım. Çünkü dünyanın tüm çocukları insanlığın öz evladı, tüm insanlar, insanlık ailesinin eşit mensuplarıdır. O yüzden, herkesi Ukrayna’nın yeniden imarında rol almaya davet ediyorum.

Irk, dil, din gibi ayrımları gözetmeden, savaş mağduru tüm kadın ve çocukların desteklenmesi için el ele verelim. Türkiye olarak, diplomasinin tüm araçlarını en üst düzeyde kullanıyor ve bu savaşın durdurulması için çalışıyoruz. Savaşın yıktıklarını ayağa kaldırmanın ve tüm dünya olarak el ele vermenin, yeni savaşların önündeki en kuvvetli kalkan olacağına inanıyorum. Lider Eşleri Zirvesi’nin Ukrayna’daki trajediye bir kere daha dikkat çekmesini ve bu kötü günlerin bir an önce geride kalmasını yürekten diliyorum.”

Etkinliğin tamamının kaydını bu video bağlantısından seyredebilirsiniz: