İki kukla yönetim "iş birliği anlaşması" imzaladı

Haberler
Anife Bilal
19 Nisan 2019, 14:03
Anife Bilal
19 Nisan 2019, 14:03

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kremlin’e bağlı sözde yönetimi ve Rusya’nın desteğiyle Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’nın sözde yönetimi iş birliği anlaşması imzaladı.

Rus propaganda medyalarının iddia ettiğine göre, “iş birliği belgesi” işgalcilerin yasa dışı olarak düzenlediği sözde “Yalta Uluslararası Ekonomik Forumu” çerçevesinde Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov ve Güney Osetya sözde Cumhurbaşkanı Anatoliy Bibilov tarafından imzalandı.

GÜNEY OSETYA

2008’deki savaştan sonra Rusya Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin “bağımsızlığı” tanıdı. Abhazya ve Güney Osetya Rus askerleri üsler kuruldu ve oraya Rus silahlı kuvvetleri yerleştirildi. Uluslararası toplum söz konusu bölgeleri Gürcistan’ın işgal edilen toprakları olarak tanıyor.

KIRIM’IN İŞGALİ

İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında sözde referandum düzenlendiğinde Rusya Ordusu ve askeri araçları Ukrayna’nın doğu sınırlarında toplandı, ayrıca hava kuvvetleri alarm durumuna geçirildi.

18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım sözde Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım ve Sivastopol’ün iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşma imzalamışlardı.