İki Kırım Tatar siyasi tutsak işgal altındaki Kırım’dan Rusya’ya sevk edildi

Güncel
Feride Useinova
17 Eylül 2019, 20:26
Feride Useinova
17 Eylül 2019, 20:26

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatarlarına baskı yapmak amacıyla uydurulan “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Ernes Ametov ve Marlen Asanov’u, Kırım’daki Akmescit cezaevinden Rusya’daki Rostov-na-Donu cezaevine sevk etti.

Avukat Sergey Legostov, bu dava çerçevesinde yargılanan Timur İbragimov, Server Mustafayev, Edem Smailov, Memet Belyalov, Server Zekiryayev ve Seyran Saliyev’in Krasnodar cezaevinde bulunduğunu aktardı.

Avukat konuyla ilgili olarak, “Ametov ve Asanov, Rostov-na-Donu cezaevinde bulunuyor. Daha altı kişi Krasnodar’da sevkiyatı bekliyor. Mahkeme duruşması tahmini olarak 26 Eylül 2019’da gerçekleşecek. Bu zamana kadar Rostov’a götürülmelerini bekliyoruz” dedi.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belâlov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

İşgalciler, Süleyman Asanov’un “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarının ise “terör faaliyetlerine katılma” suçundan yargılanacağını duyurdu.