İki Kırım Tatar siyasi tutsak hücre cezasında

Haberler
Anife Bilal
29 Eylül 2019, 18:13
Anife Bilal
29 Eylül 2019, 18:13

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsaklar Enver Mamutov ve Remzi Memetov’un hücre cezasına gönderildiği bildirildi.

Kırım Dayanışması toplantısında konuşan avukat Rüstem Kamilev, “Gerçek şu ki Enver Aga ve Remzi Aga ile 24 Eylül 2019 tarihinden itibaren irtibat kurulamadı. İnsanlar cezaevine nakledildikten sonra aile veya yakınlarını arayabiliyor. Ancak onlar 5 gündür iletişime geçmiyorlar. Bu yüzden onların büyük ihtimalle hücre cezasında bulunduğunu söylemek istiyorum.” diye kaydetti.

Enver Mamutov ve Remzi Memetov, Rusya’nın Stavropol bölgesindeki cezaevine sevk edilmişlerdi.

Daha önce Kırım Tatarı siyasi tutsak Zevri Abseitov’un Rusya’daki cezaevine sevk edilir edilmez hücreye atıldığı öğrenilmişti.

RUS MAHKEMESİ 4 KIRIM TATARINI MAHKUM ETMİŞTİ

Rusya’da Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Bölgesi Askeri Mahkemesi, Rus işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 2016 yılında Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında alınan ceza kararlarını açıklamış, Enver Mamutov hakkında 17 yıl hapis cezası ve bu cezanın tamamlanmasının ardından bir buçuk yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı vermişti. (Özgürlüğün kısıtlanması; ev hapsi, ikamet yerinin izinsiz değiştirilememesi, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması gibi hükümleri içeriyor)

Daha sonra, temyiz başvurusunu inceleyen Rusya Yüksek Mahkemesi Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında alınan hapis cezaları üçer ay kısaltma kararı almıştı.

Mahkeme, Enver Mamutov hakkında alınan 17 yıl hapis cezasını 16 ay 9 aya, Zevri Abseitov, Remzi Memetov ve Rüstem Abiltarov hakkında alınan 9 yıl hapis cezasını 8 yıl 9 aya düşürdü.