İki Kırım Tatar siyasi tutsağın sağlık durumları kötüleşti

11 Aralık 2019, 15:00

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 9 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsaklar Zevri Abseitov ve Rüstem Abiltarov’un acil tıbbi yardımına ihtiyaç duyduğu öğrenildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova yaptığı açıklamada, “Yasa dışı olarak Rusya’nın Stavropol bölgesindeki cezaevinde alıkonulan Kırım Tatarları Zevri Abseitov ve Rüstem Abiltarov tıbbi yardıma ihtiyaç duyuyor.” ifadelerini kullandı.

DENİSOVA, KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARIN DURUMLARINI ANLATTI

Denisova, Zervi Abseitov’un, diş ve böbrek sorunları yaşadığı ve ayrıca ikinci derece tansiyon hastası olduğu, bunun beyin kanamasına yol açabileceğini bildirdi. Rustem Abiltarov’un ise, kronik piyelonefrit ve romatoid artrit hastası olduğu ve daha önce kalp krizi geçirdiği aktarıldı.

İnsan Hakları Yetkilisi yaptığı açıklamada, “Mevcut sağlık sorunlarına rağmen hapis cezasına çarptırılan kişilerin, bakımı konusundaki uluslararası standartları ihlal eden hapishane yetkilileri, vatandaşlarımıza uygun sağlık yardımı sağlamıyor.” ifadelerini kullandı.

RUS MAHKEMESİ 4 KIRIM TATARINI MAHKUM ETMİŞTİ

Rusya mahkemesi, işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 2016 yılında Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında hapis cezası kararı almıştı.

Rus mahkemesi, Enver Mamutov hakkında 17 yıl hapis cezası ve bu cezanın tamamlanmasının ardından bir buçuk yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı çıkarmıştı.(Özgürlüğün kısıtlanması; ev hapsi, ikamet yerinin izinsiz değiştirilememesi, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması gibi hükümleri içeriyor)

Diğer Kırım Tatarları Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında ise 9’ar yıl hapis cezası ve birer yıl özgürlüğü kısıtlama kararı alınmıştı.

Daha sonra dört siyasi tutsağın  temyiz başvuruları inceleyen Rusya Yüksek Mahkemesi aldığı kararla; Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında alınan hapis cezaları üçer ay kısaltmıştı.

Mahkeme, Enver Mamutov hakkında alınan 17 yıl hapis cezasını 16 ay 9 aya, Zevri Abseitov, Remzi Memetov ve Rüstem Abiltarov hakkında alınan 9 yıl hapis cezasını 8 yıl 9 aya düşürmüştü.


Rus baskısı
Rüstem Abiltarov
Zevri Abseitov
Bunlara da bakın: