İki Bayrak Bir Ülke: Kıyiv’de Kırım Tatar Bayrak Günü kutlandı

Haberler
Anife Bilal
27 Haziran 2019, 09:43
Anife Bilal
27 Haziran 2019, 09:43

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de dün, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü kutlandı. Kutlama etkinlikleri çerçevesinde; araç konvoyu, dev Kırım Tatar bayrağıyla yürüyüş ve miting düzenlendi.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ, BAŞKENT KIYİV’DE COŞKUYLA KUTLANDI

Araç konvoyu etkinliğine katılan araçlar, Kırım Tatar ve Ukrayna bayraklarını açarak İgor Sikorskiy Kıyiv Politeknik Enstütüsü önünden başkentin merkezindeki Hreşçatık caddesine doğru hareket etti.


“KIRIM, UKRAYNA’DIR” SLOGANLARI EŞLİĞİNDE DÜNYANIN 28 ÜLKESİNİ DOLAŞAN KIRIM TATAR BAYRAĞI TAŞINDI

Daha sonra Hreşçatık caddesinde 40 metre uzunluğundaki Kırım Tatar Bayrağı ve ayrıca Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde 9 ay boyunca dünyanın 28 ülkesini dolaşan Kırım Tatar bayrağı da açıldı. Bayrakları açan aktivistler, Hreşçatık caddesinden Bağımsızlık Meydanına kadar bu bayrakları taşıyarak “Kırım Ukrayna’dır” sloganları attı. 40 metre uzunluğundaki bayrağı yaklaşık 100 kişinin taşıdığı belirtildi.

“UKRAYNA’YA BAĞLI KIRIM TATAR ÖZERKLİĞİ MUTLAKA KURULACAK”

Bayrak yürüyüşü bittikten sonra Bağımsızlık Meydanında miting düzenlendi.

Mitingte konuşma yapan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım’ın işgalden kurtarılması için Ukrayna’daki sivil toplumun seferber olması gerektiğini kaydederek, “Biz Ukrayna devleti içinde birleşiyoruz. Ve bu devlet içinde mutlaka Kırım Tatar milli özerkliği yeniden kurulacak. Milli özerklik olmadan Kırım’ı işgalden kurtarmak, Kırım Tatarlarının geleceğini korumak mümkün değil… Kırım yarımadası üstünde, mutlaka Ukrayna devlet bayrağı ve Kırım Tatar milli bayrağı yan yana dalgalanacaktır.” dedi.

#LIBERATECRİMEA ETKİNLİĞİ VE DÜNYAYI DOLAŞAN KIRIM TATAR BAYRAĞI

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, KTMM üyesi Eskender Bariyev de dünyayı dolaşan Kırım Tatar bayrağı hakkında bilgi vererek, “Bu bayrak Ukrayna ve Kırım Tatar diasporaları, siyasetçileri ve sanatçılarını birleştirdi.” diye kaydetti.

ABD Ukrayna Kongre Komitesi Temsilcisi Roksalana Lozinskaya da miting esnasında bir konuşma yaparak, tüm dünyada Ukraynalıların Kırım Tatarlarıyla otuz omuza durduğunu dile getirdi. Ayrıca Kırım’ı işgalden kurtarmak ve siyasi tutsakların serbest bırakılmasını sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını vurguladı.

Lozinskaya, “ABD’li senato ve kongre üyeleriyle buluşuyoruz. Rus işgalciler hakkında konuşuyoruz. Kırım Tatar halkının devam eden soykırımı ve  Kırım Tatar siyasi tutsaklarını hatırlatıyoruz. Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu ve Rusya’nın yasa dışı olarak Kırım Tatar ve Ukrayna devletinin topraklarını işgal ettiğini anlatıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 “İKİ BAYRAK BİR ÜLKE”

“Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyasının Türkiye Koordinatörü, Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olena Topçu, “İki Bayrak, Bir Ülke bu slogan bize Kırım’ın Ukrayna’ya geri döndürülmesi mücadelesinde birleşmemiz gerektiğini gösteriyor.” diye kaydetti.

Mitingte ayrıca Estonya, Avusturya, Tunus, Letonya’dan gelen  #LiberateСrimea hareketi aktivistleri konuşma yaptı.

Ayrıca Kıyiv’in merkezindeki Hreşçatık caddesinin Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla Kırım Tatar bayraklarıyla süslendiği bildirildi. Caddedeki direklere Kırım Tatar bayrakları asıldı.