Sağlık Bakanlığı duyurdu: İki aşısı olanlar temaslı da olsa karantinaya girmeyecek

Güncel
Ömer Cihad Kaya
21 Eylül 2021, 10:04
Ömer Cihad Kaya
21 Eylül 2021, 10:04

Sağlık Bakanlığı, iki doz koronavirüs aşısı olanlarla ilgili düzenlemeye gitti. Buna göre, en az iki doz Kovid-19 aşısı yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberinde güncelleme yaptı. Bu kapsamda, en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde koronavirüs geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli olarak sayılmayacak.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, bugün “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon” rehberini güncelledi. En az iki doz Kovid-19 aşısı yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek. Bu kişilerin, temasının 5’inci gününde yaptıracakları PCR testinin negatif çıkması halinde sistemdeki kayıtları 6’ncı gün sonlandırılacak.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberini güncelledi

MASKE, MESAFE VE HİJYEN KURALLARINA UYARAK GÜNLÜK YAŞAMA DEVAME EDECEKLER

Bu kapsama giren vatandaşlar, maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyacak ve kendi semptomlarını takip ederek günlük yaşamına devam edecek. Semptom gelişmesi durumunda ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak.