II. Antalya Diplomasi Forumu "Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak" temasıyla başlıyor

Güncel
qha muhabir
10 Mart 2022, 17:30
qha muhabir
10 Mart 2022, 17:30

Dünya ülkelerinin devlet başkanları, dışişleri bakanları ve yetkililerini bir araya getiren İkinci Antalya Diplomasi Forumu, yarın başlıyor. Üç gün sürecek olan forumun, bu yılki başlığı, “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” şeklinde belirlendi. Foruma, 15 devlet ve hükumet başkanı, 67 bakan ve 44 uluslararası örgüt temsilcisi katılacak. Forumdan bir gün önce bugün, Antalya Belek’te Diplomasi Forumu’nun olacağı komplekste, tarihi bir görüşme gerçekleşti. Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal ve saldırıları sonrasında hükumetler arası ilk görüşme Antalya’da meydana geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ev sahibi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üçlü görüşme gerçekleştirdi. Üçlü formattaki görüşmenin ardından taraflar açıklamalarda bulundu.

Antalya Diplomasi Forumunun ikincisi bu yıl 11-13 Mart 2022’de düzenlenecek. İkinci kez düzenlenecek olan Antalya Diplomasi Forumu’nun açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Düzenlenecek forumun bu yılki teması ise, “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” olacak. Antalya’da düzenlenecek programa, birçok devlet ve hükumet başkanı ile dışişleri bakanları ile uluslararası kuruluşların temsilcileri iştirak edecek.

İkinci Antalya Diplomasi Forumunda Küresel Sorunlar başta olmak üzere, Enerji Güvenliği, Metaverse, İklim Değişikliği ve Göç gibi konular ele alınacak.

15 DEVLET VE HÜKUMET BAŞKANI, 67 BAKAN, 44 ULUSLARARASI ÖRGÜT TEMSİLCİSİ KATILACAK

Antalya Diplomasi Forumuna geçen sene 11 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra 45 bakan katılmıştı. Bu sene ikincisinin düzenlendiği Foruma 15 devlet ve hükümet başkanı ile 67 bakanın katılacak. İlaveten NATO ve (Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) arasında bulunduğu 44 üst düzey Bölgesel ve Uluslararası teşkilatın temsilcisinin katılacağı bildirildi. 3 gün sürecek foruma 2 bin 500 üzerinde fiziksel, 10 bin üzerinde çevrimiçi katılım bekleniyor.

UKRAYNA-TÜRKİYE-RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI ÜÇLÜ FORMAT GÖRÜŞMESİ YAPILDI

Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal ve saldırı girişiminde bulunmasının ardından taraflar, teknik diplomasi masasına Rusya’nın diretmesiyle Belarus’ta oturmuştu. Rusya’nın işgali ve saldırılarını kabul etmemesi ve Ukrayna’nın hiçbir talebinin dikkate alınmaması nedeniyle müzakereler sonuçsuz kaldı. Bugün, savaşın başlangıcının ardından taraflar ilk olarak hükumetler arası bir toplantıyı Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Antalya Diplomasi Forumu öncesinde, Antalya Belek’te düzenlenen Ukrayna-Türkiye-Rusya Dışişleri Bakanları arasındaki üçlü format toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Ukrayna Dışişleri Dmıtro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ayrı ayrı açıklama yaptı. Tarafların müzakerelerde bir sonuç alamadığı ifade edildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmenin ardından kameralar karşısına geçerek gündemdeki konuları değerlendirdi.

Antalyada 3lü zirve sonrası Bakan Çavuşoğlundan açıklama
. Üçlü zirveden bir görüntü

DMITRO KULEBA: SALDIRAN TARAF İSTEKLİ OLMAYINCA SAVAŞI DURDURAMAYIZ

Zirvenin ardından basın açıklamasında bulunan Bakan Kuleba, müzakereye geliş amacının iki temel nedene dayandığını vurguladı. Kuleba, bu iki önemli nedenin ateşkes ve sivillerin bombardımanlardan kurtarılarak tahliye edilmesi için insani koridorun açılması olduğunun altını çizdi. Ülkesinin diplomasiye hazır olduğunu ancak kendisini savunmaya da hazır olduğunu belirten Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un insani koridorlar konusunda taahhüt vermediğini ve yetkililerle konuşacağını belirttiğini aktardı. Kuleba, şunları kaydetti:

“Çavuşoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Bakan Çavuşoğlu gerçekten önemli çabalar gösterdi. Bu teması kolaylaştırmayı başardı. Elimden geleni yaptım. İnsani trajediye çözüm bulmak için buradaydım ancak en trajik durum şu an Azak Denizi kıyısındaki Mariupol’de yaşanıyor. Ben buraya insani krize ve ateşkes konusunda çözüm bulma amacıyla geldim. Siviller için insani koridorun sağlanması gerekiyor. Lavrov geleneksel söylemlerine sadık kaldı ve bununla ilgili karar alabilecek bir durumda değildi. Lavrov (insani koridorlar) buna bir taahhüt vermedi. Konuyu ilgili yetkililerle bu konuyla ilgili konuşacağını belirtti. Yine böyle hatrı sayılır ve çözüm çıkacak konuşmalar için tekrar benzer formatta (Antalya’daki gibi) bir formatta konuşmaya hazırım. Ateşkes konusunda da bir anlaşmaya varamadık. Çözüm arama ihtiyacı doğarsa yeniden buluşmaya mutabıkım. Biz savaşı durduramıyoruz. Bize saldıran taraf istekli olmayınca savaşı durduramayız.”

FARKLI FORMATLARDA ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK

Antalya Diplomasi Forumu’nda farklı formatlardaki katılımcılara da söz hakkı tanınacak. Liderler oturumu, panel, gençlerle buluşma etkinlikleri yapılacak. Ayrıca, Türkiye’nin tanıtılması için kültürel faaliyetler de düzenlenecek. Kültürel faaliyetlerin yanı sıra Forum’da dijital sergi alanları kurulacak.