İHA AR-GE Merkezi’nin bulunduğu yerde izinsiz çekim yapan Ruslar Adliyeye sevk edildi!

Güncel
Ozan Barış Erim
07 Aralık 2020, 10:22
Ozan Barış Erim
07 Aralık 2020, 10:22

İnsansız Hava Aracı (İHA) Ar-Ge Merkezi’nin bulunduğu yeri izinsiz görüntüleyen ve İstanbul’da gözaltına alınan 2 Rusya uyruklu gazeteci ve bir Türk vatandaşı, sağlık kontrollerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

İstanbul’da Türk SİHA ve İHA’ların üretim tesislerinin izinsiz çekimini yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan üç şüpheli, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğündeki yasal işlemlerinin ve sağlık kontrollerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. İddialara göre; akreditasyonları olmadan izinsiz çekim yapan Rusya uyruklu iki şüpheli, kendilerini gözaltına alan polislere önce turist olduklarını ardından ise gazeteci olduklarını söylemişlerdi.

GÖZALTI ÜÇ GÜN UZATILDI

Üç şüphelinin yanlarındaki bilgisayar ve diğer dijital materyaller incelemeye alınmıştı. İstanbul Valiliği tarafından olayla ilgili yapılan açıklamada “İlimizdeki İnsansız Hava Aracı (İHA) AR-GE Merkezi’nin bulunduğu ve fotoğraf/video çekiminin izne tabi olduğu bölgede izinsiz görüntü çektikleri tespit edilen Rusya uyruklu kameraman Ivan Malyshkin ve muhabir Aleksey Petrushko ile Türk Vatandaşı A.Ç.K., İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce 03.12.2020 Perşembe günü saat 10.30 sıralarında gözaltına alınmıştır. Şahıslar hakkında başlatılan soruşturma devam etmektedir. Gözaltı süresi Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla üç gün uzatılmıştır” diye bildirmişti.

İKİ RUS VATANDAŞI GÖZALTINA ALINMIŞTI

Rusya’nın NTV adlı haber kanalına bağlı muhabir Aleksey Petrushko ve kameraman Ivan Malyshkin, İstanbul’da İnsansız Hava Aracı (İHA) üretim tesislerinin çevresinde izinsiz çekim yaparken gözaltına alınmıştı. Dışişleri Bakanlığı, gazetecilerin akreditasyon olmadan izinsiz bir şekilde çekim yaptığını açıklamıştı.