Igor Jovkva : Kırım Platformu yaz aylarında düzenlenebilir

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Ocak 2021, 11:36
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Ocak 2021, 11:36

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Yardımcısı Igor Jovkva (Igor Zhovkva), Mayıs 2021’de yapılması planlanan Rus işgalindeki Kırım’a ilişkin uluslararası zirve olan Kırım Platformu’nun yaza ertelenebileceğini bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Diplomatik Danışmanı Igor Jovkva, dün yaptığı açıklamada, Mayıs 2021’de düzenlenmesi planlanan, Ukrayna’ya bağlı Kırım’ın işgaline dair Kırım Platformu çerçevesinde yapılacak zirvenin yaza ertelenebileceğini belirtti. Jovkva, 2021 yılında Kırım ile ilgili anlamlı çalışmalara odaklanmaları gerektiğine dikkat çekerek, “Geçen yıl Kırım meselesi uluslararası gündeme döndü. Bu, 2021’de anlamlı çalışmalara odaklanmamız gerektiği anlamına geliyor.” dedi.

Jovkva, 2021 yazında Ukrayna’da düzenlemeye hazırlandıkları Kırım Platformu’na ortak devletlerin liderlerinin katılacağı zirvenin önemli sonuçları olacağını kaydetti.

Diplomatik danışman Jovkva, Ukrayna’nın NATO’nun ortak statüsünden en iyi şekilde yararlanarak İttifak üyeliğine yaklaşma fırsatlarını arttırmayı planladığını da sözlerine ekledi. Jovkva, ortakların, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nin, NATO Genel Sekreteri’ne sunduğu ortaklığın genişletilmesine yönelik önerilerine ne yanıt verileceğini hâlâ beklediklerini kaydetti.

Jovkva ayrıca, “Boşaltılmış Donbas’ta barış, Kırım’ın tekrar devletimizin bir parçası olması, Ukrayna’ın aktif bir uluslararası oyuncu olması, bunlar 2021’de Ukrayna’nın diplomatik ekibinin önceliklerini belirleyecek üç temel hedef.” açıklamasında da bulundu.