İğneada açıklarında mayın tespit edildi: SAS timinden müdahale!

Güncel
qha muhabir
28 Mart 2022, 14:52
qha muhabir
28 Mart 2022, 14:52

Milli Savunma Bakanlığı, İğneada açıklarında bir mayın tespit edildiğini ve etkisiz hale getirmek için Sualtı Savunma Timlerinin müdahalede bulunulduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 28 Şubat 2022 tarihinde yapılan açıklamaya göre, sabah saatlerinde Bulgaristan sınırına yakın İğneada açıklarında bir mayın tespit edildi.

Açıklamada, mayının tespit edilmesi üzerine bölgede bulunan Sualtı Savunma (SAS) Timlerinin olay mevkisine süratle intikal ettirildiği, Bahse konu mayının SAS Timleri tarafından emniyete alındığı ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başladığı belirtildi.

MAYIN BALIKÇILAR TARAFINDAN FARK EDİLDİ

İğneada açıklarındaki mayın, Türk balıkçı Çağrı Martin tarafından fark edildi. Martin, denize ağ serdikleri bölgenin yaklaşık 200 metre ilerisinde mayın olduğunu fark ettiklerini bildirdi.

İŞGALCİ RUSYA, KARADENİZ’E MAYIN DÖŞEYİP SUÇU UKRAYNA’YA ATMIŞTI!

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, Karadeniz’de Odesa’dan İstanbul Boğazı’na kadar olan deniz yollarını mayınladığını 19 Mart’ta bildirmişti. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı. Uzman Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi.

Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.