İdlip'te Türk askerleri Rus uçaklarının saldırısında mı şehit oldu?

Güncel
Ozan Barış Erim
20 Şubat 2020, 21:05
Ozan Barış Erim
20 Şubat 2020, 21:05

İdlip’te iki askerimizin şehit olduğu saldırıyla ilgili aynı anda Rus haber ajansı TASS’ın yayımladığı haber kafaları karıştırdı. Şehit verdiğimiz sıralarda Rusya Hava Kuvvetlerine bağlı SU-24 savaş uçaklarının İdlip’te “terörist birlikleri” vurduğuna dair haberde, bahsi geçen birlikler Türk askerleri miydi? Haberde Türkiye’ye yönelik “ihtar” niteliğinde ifadeler yer aldı. Geçen günlerde Kremlin sözcüsü Peskov ve Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova, Türk ordusu hakkında dolaylı olarak “terörist” benzetmesi yapmıştı.

Suriye’nin İdlip bölgesinde 2 askerimizin hava saldırısında şehit oldu. Ancak aynı zamanda Rus haber ajansı TASS’da yayımlanan bir haberde, Rus hava kuvvetlerine ait Su-24 uçaklarının, terörist gruplarının ilerlemesini durdurmak amacıyla hava saldırısı düzenlediği bilgisi verildi.

SALDIRIDA İMHA EDİLEN UNSURLARIN DETAYLI BİLGİSİ DE PAYLAŞILDI

Haber kaynağı olan Suriye’deki Rus Mutabakat merkezinin açıklamasına göre, rejim güçlerinin yardım isteği üzerine İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesinde hava saldırısı gerçekleştirildiği bildirildi. Saldırı sonucunda imha edilen unsurları belirtecek kadar detaylı bir açıklamaya yer verilmesi ise, “aşırıcı grupları değil de Türk askerleri mi vuruldu?” sorusunu gündeme getirdi.

TÜRKİYE’Yİ SUÇLAYICI AÇIKLAMALAR

Aynı zamanda haberde Türkiye’ye suçlayıcı açıklamalar yöneltildi. Suçlamaların yöneltildiği açıklamada, Türk ordusunun destek militanlarının oluşumlarının daha önce kaydedilmiş olduğu ve olayları önlemek için Türk tarafını onlara silah vermekten ve daha fazla destek vermekten kaçınmaya çağırdığı belirtildi. 20 Şubat 2020’de teröristler Kamışlı ve Neyrab topluluklarının yakınındaki Suriye ordusu birimlerini hedef alan çok sayıda zırhlı araçla birkaç büyük saldırı gerçekleştirdi. Ayrıca Merkez, “Militanların eylemleri, Türk silahlı kuvvetlerinin Suriye ordusunun savunmasını ihlal etmelerine sebep olan top atışı tarafından desteklendi.” dedi.