İdlip hava saldırılarının hedefi olmaya devam ediyor: 6 ölü

17 Ağustos 2019, 17:38

Suriye’nin İdlip kentinde Rusya destekli Esed rejimi, özellikle sivillerin olduğu bölgelere yönelik yoğun hava saldırılarına devam ediyor.

Uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınan İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içindeki yerleşim yerlerine bugün düzenlenen saldırılarda, 6 kişi yaşamını yitirirken, 3 sivilin de yaralandığı öğrenildi.

İdlip Sivil Savunma yetkilileri AA’ya verdikleri röportajda, Esed rejiminin hava saldırıları sonucu Deyr Şarki köyünde bir aileden çoğu çocuk 6 sivilin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

İDLİP GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ

Suriye’deki iç savaşın neticesindeki iç göç ile nüfusu 4 milyona ulaşan ülkenin kuzeybatı şehirlerinden İdlib, savaşın başladığı yıllardan bu yana muhaliflerin kontrolünde olan bir bölge olarak biliniyor.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini pilot olarak seçmiş ve gerginliği azaltma bölgesi ilan etmişti. Ancak, rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı. 

Rejim, İran destekli terörist gruplar ve Rusya’nın hava desteğiyle “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”ne bir ay önce başlattığı geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi. Askeri muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden geri almak için zaman zaman operasyon düzenliyor.

Öte yandan Esed rejimi, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına halen devam ediyor. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 25-26 Nisan’da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan saldırıların aynı yoğunlukta sürdüğü ve sivil yerleşim yerlerinin hedefi olmaya devam ettiği biliniyor. 

ESED REJİMİ
hava saldırısı
İDLİP
Rusya
Bunlara da bakın: