İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesine hava saldırıları sürüyor: 12 ölü

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
22 Mayıs 2019, 12:51
Ömer Cihad Kaya
22 Mayıs 2019, 12:51

Suriye’de Esed rejiminin, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içindeki sivil yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında 4’ü çocuk, 12 sivil hayatını kaybetti.

Suriye’deki yerel kaynaklar, Beşşar Esed rejimi ordusu ve İran destekli gruplardan oluşan rejim güçleri, gece geç saatlerde İdlib ilinin Marratinnuman ve Han Şeyhun ilçeleri, Marrıthırma, el Kassabiyye, Abidin, Hiş, Kirisaa, Kefer Sicne ve Nukeyyir köylerine hava ve kara saldırısı düzenlediğini aktardı.

Beyaz baretlilerin aktardığına göre, gece geç saatlerde Marratinnuman ilçesi ile Marrıthırma köyüne düzenlenen hava saldırılarında 4’ü çocuk en az 12 sivil hayatını kaybetti, 25’ten fazla sivil yaralandığını belirtti.

RUS DESTEKLİ ESED GÜÇLERİ, İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİNİ VURUYOR

Türkiye ve Rusya’nın mutabakatı neticesinde silahtan arındırılmış bölge olan “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”nde, rejim güçleri ile ÖSO arasındaki çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Ancak Esed rejimi güçleri, tüm bu taraf olduğu mutabakatlara rağmen dün bölgeyi vurmuştu. Ayrıca, rejimin garantörü olan Rusya da buna karşılık herhangi bir atmış değil.

Astana anlaşmaları çerçevesinde, Esed rejiminin garantörü olan Rusya’nın rejim saldırılarını önleme yükümlülüğü bulunuyor.