İdlib'de Türk gözlem noktasına saldırı: 3 yaralı

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
13 Haziran 2019, 11:25
Mehmet Berk Yaltırık
13 Haziran 2019, 11:25

Milli Savunma Bakanlığı, 13 Haziran 2019 tarihinde İdlib’de bulunan Türk gözlem noktalarından birine saldırı düzenlendiğini duyurdu. Duyuruda saldırının Suriye rejim güçlerinin bulunduğu bölgeden gerçekleştirildiği, konuyla ilgili olarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğu ifade edildi.

Bakanlığın Twitter hesabı üzerinden, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki 10 numaralı Gözlem Noktamıza Suriye rejim güçlerinin kontrolündeki bölgeden kasıtlı olduğu değerlendirilen 35 havan atışı ile saldırı gerçekleştirildi.” ifadelerine yer verildi.

Yine Bakanlığın sitesinde söz konusu saldırıyla ilgili olarak şu açıklama yayımlandı:

10 NUMARALI GÖZLEM NOKTASINA 35 HAVAN ATIŞI

“Suriye rejim güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde kontrol ettiği As Shariah bölgesinden, 3 kilometre mesafedeki Zawiyah Dağı bölgesinde yer alan 10 numaralı Gözlem Noktamıza kasıtlı olduğu değerlendirilen 35 havan atışı ile bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

“RUSYA NEZDİNDE GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNULDU”

Yapılan havan saldırısında üç kahraman silah arkadaşımız hafif şekilde yaralanmış; üs bölgemizde yer alan, tesis, teçhizat ve malzemelerden bir kısmı kısmi hasar görmüştür. Yaralı personelin tahliye ve tedavileri devam etmektedir.

Saldırıyla ilgili olarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Durum yakından takip edilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

TSK’NIN AYNI GÖZLEM NOKTASI DAHA ÖNCE DE HEDEF ALINMIŞTI

Rejim güçlerinin 31 Mayıs 2019 tarihinde
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde ateşkes gözlem misyonu için kurduğu 10 numaralı oktanın yakınlarına topçu saldırısı düzenlediği bildirilmişti.

Yine rejim güçleri, aynı noktayı 29 Nisan 2019, 4 Mayıs 2019 ve 12 Mayıs 2019’da da hedef almıştı.