İdlib'de Rusya destekli rejimin hava saldırılarında bir aileden 4 sivil öldü

02 Kasım 2019, 16:10

Destekçisi Rusya ile Esed rejimi İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki yerleşimlerle muhaliflerin cephe hatlarına saldırılarını sürdürüyor.

Suriye’de Esed rejimi ve destekçisi Rusya’ya ait savaş uçakları, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki sivil yerleşimlerle askeri muhaliflerin cephe hatlarına saldırı düzenledi.

Rusya’ya ait savaş uçaklarının gerçekleştirdiği belirlenen saldırılarda bir aileden 4 sivil öldü.

RUS UÇAKLARIYLA SİVİLLERE REJİM SALDIRISI

Esed rejimi, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki Merand, Marrıthırme, Şeyh Mustafa, Naciyye ve Kebbine köyleri ve Kebbine tepesine top, roket ve havan gibi karadan karaya atış yapan silahlarla saldırdı.

Rus savaş uçakları da İdlib’in Marrıthırme, Şeyh Mustafa ve Cibala köylerine, Lazkiye’nin Kebbine köyüne saldırdı.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) yetkililerinden edinilen bilgide, İdlib’in Cibala köyüne düzenlenen hava saldırılarında bir aileden 4 sivilin hayatını kaybettiği, bir sivilin de yaralandığı kaydediliyor.

Sivil Savunma ekiplerince, olay yerinde arama-kurtarma çalışmaları sürdürülüyor.

SON 3 GÜNDEKİ SALDIRILARDA ÖLEN SİVİL SAYISI 9

Rusya savaş uçaklarının son 3 günde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içerisindeki yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında ölen sivil sayısı 9’a yükseldi.

2018’DEN BUGÜNE BÖLGEDE 1300’Ü AŞKIN SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde, rejim ve Rusya’nın saldırılarında bin 300’den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu yerlerden nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son 1 yılda 1 milyonu aştı.

ESED REJİMİ
hava saldırısı
İdlib
Rusya
Suriye
Bunlara da bakın: