İddiaların odağındaki Zelenskiy ve Trump'tan yüz yüze görüşme

26 Eylül 2019, 12:23

ABD gündemini sarsan iddiaların odağındaki Başkan Donald Trump ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile dün bir araya geldi.

“KİMSE BENİ BİR ŞEYE ZORLAMADI”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Trump hakkında azil soruşturması açılmasıyla sonuçlanan tartışmalı telefon görüşmesiyle ilgili, “Bence her şeyi okudunuz. Ben ABD’nin demokratik seçimlerine müdahil olmak istemiyorum. Normal bir telefon görüşmesiydi. Kimse beni bir şeye zorlamadı” dedi. Trump da, konuyla ilgili, “baskı olmadı” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Biden’ın oğlunun Ukrayna’daki faaliyetlerinden milyonlarca dolar para kazandığını ve bunun araştırılması gerektiğini savundu. Ukrayna Cumhurbaşkanı için “Bence bu korkunç bir şey. Ukrayna lideri yolsuzluğu durdurmak istiyor. Sanırım bu vaatle seçimi kazandı. Bu konuda başarılı olacağını düşünüyorum” dedi.


”KIRIM’IN İLHAKI ÇOK ZAYIF ŞEKİLDE ELE ALINDI”

Donald Trump konuşması kapsamında ayrıca, “Kırım’ın ilhakı Obama yönetimi döneminde oldu. Bunun böyle olması gerektiğini düşünmüyorum ama bu çok uzun zaman önceydi ve konu çok zayıf şekilde ele alındı.” şeklinde konuştu.


TRUMP, NİSANDAKİ GÖRÜŞMEYİ DE YAYINLAYACAK

Trump, Zelenskiy ile nisanda yaptığı başka bir telefon görüşmesinin de dökümünü yayımlatacağını duyurdu.

Trump, Joe Biden ve oğlunun Çin ve Ukrayna’daki bağlarının soruşturulması gerektiğini ve bunun şeffaf olması gerektiğine dikkat çekti.

TRUMP: AZİL SÜRECİ ”CADI AVI”

Trump, kendisi hakkında açılan azil soruşturmasını “cadı avı” olarak nitelendiren “Demokratlar bu aldatmacayı BM Genel Kurulu sürecinde yaptı. Bu tıpkı diğer şeyler gibi planlıydı. Cadı avı devam ediyor. Bunun için mi görevden azledeceksiniz. Sırf mükemmelce yapılmış bir telefon görüşmesi için.” değerlendirmesi yaptı.

Trump, basın toplantısı boyunca gazetecilerin “yalan haber” yaptığını savundu.

ABD
Azil Süreci
trump
Ukrayna
Zelenskiy
Bunlara da bakın: