İçişleri Bakanlığından yeni talimat: 3 gün süre tanındı!

19 Haziran 2020, 16:22

İçişleri Bakanlığınca, maske takma zorunluluğu uygulamasına uymayanlara 3 gün süre uyarı ve bilgilendirilme süresi tanındı. 22 Haziran 2020 Pazartesi itibarıyla bu kuralı ihlal edenlere 900 lira para cezası kesilmesine ilişkin valiliklere talimat verildi.

Bakanlık, 81 il valiliğine yeni tip koronavirüs tedbirlerine yönelerek maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin talimat gönderdi.

MASKE ZORUNLULUĞU HATIRLATILDI

Bakanlık, denetimlerde dikkat edilecek hususları tekrar gözden geçirerek bazı kararlar aldı. Salgına ilişkin yenilenen talimatta, il/ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda valiliklerce il genelinde ya da belirli alanlarda maske takma zorunluluğunun getirildiği hatırlatıldı.

3 GÜN UYARI SÜRESİ TANINDI

19-20-21 Haziran günleri denetim ve kontrollerde maske kullanım kurallarına aykırı davranan vatandaşlar ve iş yerleri uyarılıp bilgilendirilecek.

22 HAZİRAN’DA CEZA İŞLEMİ BAŞLAYACAK

Maske kullanım kurallarına uymayanlar 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren ülke genelinde uygulama birliği sağlanacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası uygulanacak.

48 İLDE TÜM ALANLARDA MASKE ZORUNLULUĞU OLACAK

Maskenin, 48 ilde hayatın tüm alanlarında, 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu iş yerlerinde takılması zorunluluğu bulunuyor.

ceza
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
maske
tedbirler
Bunlara da bakın: