logo qha

İçişleri Bakanı Soylu: Ortak bir deprem hattı oluşturacağız

27 Ocak 2020, 14:02

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, GSM operatörlerinin temsilcileriyle bir araya geldiklerini ve ortak bir deprem hattı oluşturulacağını duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ortak bir deprem hattı oluşturacaklarını belirterek, “Bunu tüm telefonlara yükleyeceğiz. Mümkünse de bundan sonra satılan bütün telefonlarda bu uygulama otomatik olarak olacak” dedi.

Soylu, televizyon canlı yayınında, Elazığ’da meydana gelen depreme ilişkin açıklamalarda bulunarak soruları yanıtladı.
Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası Türkiye’nin her noktasından bölgeye yardımlar geldiğini belirten Soylu, yardımların AFAD koordinesinde dağıtıldığını söyledi.

HUKUK ÜZERİNDEN GEREĞİ YAPILACAK

Bazı belediyelerin yardımlarının kabul edilmediği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Soylu, meseleyi başka yönlere çekmek isteyen insanların olduğunu belirtti. Bakan Soylu, “Yardımlar şu ve bu partilere gidiyor. İnsan Allah’tan korkar. Biz vicdanı körelmiş insanlar mıyız? Bu tartışmalara girmek istemiyorum. Birtakım kötü düşünceler, kötü duygular gönlümüzü de karartmaya yöneliktir. Karartmadan işimize bakalım, yolumuza devam edelim” diye konuştu. Soylu, depremin ardından sosyal medyada yaşanan dezenformasyona değinerek, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı siber suçlar birimlerinin bu konuda çalıştığını ve hukuk üzerinden de gereğinin yapılacağını bildirdi.

“HÜKUMET OLARAK GÖREVİMİZ”

Süleyman Soylu, İstanbul’da yaşanan depremden sonra defalarca GSM operatörlerinin temsilcileriyle bir araya geldiklerini ve en son 20 gün önce görüştüklerini anlatırken, “Ortak bir deprem hattı oluşturacağız. Bunu tüm telefonlara yükleyeceğiz. Mümkünse de bundan sonra satılan bütün telefonlarda bu uygulama otomatik olarak olacak. Normal konuşmanın hattını engellemeyecek. 4 operatör çok yakın zamanda yapacaklar, buna çalışıyorlar” dedi.

Bakan Soylu, “Yıkılan binaların müteahhitlerine ne olacak? Bunlar nasıl tespit edilecek? Bu kişiler cezasız mı kalacak?” sorularına, “Akan göz yaşını karşılıksız bırakmayız. Hukuk da bırakamaz zaten. Bizim görevimiz tespit etmek hükumet olarak. Hiçbir vatandaşımızın endişesi olmasın” şeklinde yanıt verdi.

Bunlara da bakın: