İbrahim Kalın: Türkiye, BM öncülüğündeki Ukrayna İnsani Temas Grubu'na katılmaya hazır

Güncel
qha muhabir
10 Mayıs 2022, 19:38
qha muhabir
10 Mayıs 2022, 19:38

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin BM öncülüğündeki Ukrayna İnsani Temas Grubu’na katılmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 9 Mayıs 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile görüştü. Görüşmede, Ukrayna’daki insani durum ve yardım konuları ele alındı.

Görüşmede, Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye’den temsilcilerin yer alması beklenen Ukrayna İnsani Temas Grubu’nun kurulması planına ilişkin detaylar konuşuldu. Ukrayna’daki çatışma bölgelerinde insani koridorların açılması ve sivillerin tahliyeleri konusunda Türkiye’nin yürüttüğü diplomasinin önemine vurgu yapıldı.

TÜRKİYE, UKRAYNA İÇİN BM ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ ÇALIŞMALARA DESTEK VERMEYE HAZIR

Ukrayna’da mevcut insani krizin sonlandırılması için ateşkes sağlanması ve müzakere sürecinde ilerleme kaydedilmesi gerektiği vurgulanan görüşmede Ukrayna İnsani Temas Grubu, tahliyeler ve insani yardım konularında Türkiye’nin BM öncülüğündeki çalışmalara destek vermeye hazır olduğu belirtildi.

Türkiye ve BM yetkilileri, insani krizlerin önlenmesinde yakın koordinasyon ve işbirliğinin sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.