İade edilen Ukrayna vatandaşlarının Rusya'ya girişi yasaklandı

Güncel
Anife Bilal
18 Eylül 2019, 10:34
Anife Bilal
18 Eylül 2019, 10:34

Ukrayna ve Rusya arasında gerçekleşen esir değişimi sonrasında, Rusya, flaş bir karara imza atarak; iade ettiği Ukrayna vatandaşlarına Rusya’ya giriş yasağı koydu.

Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019 tarihinde “35’e 35 formülü” ile gerçekleşen esir ve tutuklu değişiminden sonra Ukrayna’ya iade edilen 35 Ukrayna vatandaşına Rusya’ya girişi yasaklandı.

“BU İNSANLARI TAKİP VE KONTROL EDİYORLAR”

Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları savunan avukat Dmitriy Dinze konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Ukrayna’ya iade edilen 35 kişinin Rusya’ya girişinin yasaklandığı bildirirken, “Bence bu Rusya’ya giriş yasağı herkesi kapsıyor. Onlar, otomatik olarak veritabanına dahil edildi. Tüm banka hesapları donduruluyor, tüm bu insanları takip ve kontrol ediyorlar.” dedi.

Söz konusu eylemleriN “Rusya Federasyonu’nun güvenliği” bahanesiyle yapıldığını belirten avukat, “Bazı kişilere bu yasak bildirildi, kimilere bildirilmedi. Fakat biz biliyoruz ki; bu insanlara ömür boyu giriş yasağı konuldu. 20 yıl değil, ömür boyu yasak.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA RUSYA ARASINDA ESİR DEĞİŞİMİ

Bilindiği gibi, Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Rusya’ya iade edilen kişiler arasında  2014’te Ukrayna’nın doğusundaki Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesi soruşturması çerçevesinde, tutuklanan Vladimir Tsemah bulunuyordu.