Hürrem Sultan'ın hikayesi tiyatro perdesinde

Güncel
Ömer Kaya
12 Nisan 2019, 13:11
Ömer Kaya
12 Nisan 2019, 13:11

13. ETHOS Ankara Tiyatro Festivali kapsamında, Hürrem Sultan’ın hayatının anlatıldığı “Roksolana/Hürrem” adlı gölge tiyatro oyunu Yılmaz Güney Sahnesi’nde izleyiciyle buluştu.

HÜRREM SULTAN’IN HİKAYESİ ANKARA’DA GÖLGE OYUNUYLA ANLATILDI

Andriy Lelikuh’un yazıp yönettiği Hürrem Sultan’ın hayatını konu alan “Roksolana/ Hürrem” adlı gölge tiyatro oyunu tiyatroseverlerle Ankara’da buluştu.

Bu yıl biyografi temasıyla gerçekleşen ETHOS Tİyatro Festivali kapamında gösterilen oyun, Papasony Tiyatrosu tarafından hazırlandı ve oyunda söze yer verilmedi. Yalnızca gölge tekniğinin kullanıldığı oyuna tiyatroseverlerin ilgisi yoğun oldu.

Gösterim öncesi QHA’ya konuşan ETHOS Tiyatro Festivali’nin Sanat Yönetmeni Yeşim Eyüboğlu, festival ve oyun hakkında bilgi verdi.


“ARAMIZDAKİ KARADENİZ’İ EN GÜZEL ŞEKİLDE BİRBİRİMİZE AKITMAK İSTİYORUZ”

En önemli amaçlarından birinin seyirciyi Türkiye’de ve dünyadaki yeni tiyatro hareketlerinden haberdar etmek olduğunu belirten Eyüboğlu, dünyanın neresinden gelirse gelsin sanatçıların iklimlerinin birbirine benzediğini söyledi.

Eyüboğlu, ” ETHOS’a ilk defa Ukrayna’dan bir tiyatro ağırlıyoruz. Onu da Papasony olarak seçtik. Bizler aslında istiyoruz ki bütün oyunları daha evvel yerinde izlemiş olalım. Fakat buna yetişemediğimiz zamanlarda, yardımlar alıyoruz, öneriler alıyoruz. Aldığımız önerilerden bir tanesi de Tuncer Cücenoğlu ile görüşmüştük. Onun bizr önerdiği tiyatrolardan bir tanesi de Papasony’di. Hürrem oyununu Papasony’nin repertuarından aldık. Bunun şöyle bir nedeni de vardı. Bu sene festivalimiz biyografi temasında. Hürrem de buna çok uygundu. Bugün için çok heyecanlıyız. Papasony Tiyatrosu’nu buraya getirmekte bize yardımcı olan çeşirli kişilere, başta Tuncer Cücenoğlu olmak üzere çok teşekkür ediyoruz. Ukrayna Büyükelçisi’ne çok teşekkür ediyorum ve tabii Papasony’e çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra umuyorum ki Ukrayna ile sanat dünyası ile ilgili daha yakın temaslarda bulunacağız. Aramızdaki Karadeniz’i en güzel şekilde birbirimize doğru akıtmak istiyoruz.”

Yaklaşık bir saat süren oyunun ardından, oyunun yönetmeni Andriy Lelikuh’a bir plaket takdim edildi.

İzleyiciler, oyuncular ve yönetmen ile oyun üzerine kısa bir söyleşi yapma imkanı da buldu. İzleyicilerin söyleşiye ilgisi yoğundu.

“TİYATRO BİZİ BİRLEŞTİRDİ”

Son olarak, QHA’ya konuşan ve sorularımızı yanıtlayan yönetmen Andriy Lelikuh oyunu şu sözlerle değerlendirdi:  “Roksolana isimli gösteriyi sergiledik. Ancak Türkiye’de Hürrem Sultan olarak biliniyor. Bu gösteri, Hürrem Sultan’ın hayatını anlatıyor. Önce normal bir köylü kızının hikayesiyle başlıyor. Daha sonra Sultan olduğunu gösteriyoruz. Bu gösterinin bir özelliği de gölge gösterisi olmasıdır. Hiç kelime kullanmadan böyle bir gösteriyi sergiledik.”

Neden sessiz gölge tiyatrosunu tercih ettiniz? Bir de  seyirciler de sordu. Belli bir senaryo var mıydı? Yoksa tamamen doğaçlama mı gelişti?

“Gölge tiyatrosu çünkü, çok nadir yapılan bir şey ve biz 10 yıldır bu işi yapıyoruz. Bu alanda popüler olduk diyebilirim. Ukrayna’da bu gösteri türü çok az olduğu için böyle bir şey düşündük ancak bu tür sadece Ukrayna’da değil, diğer ülkelerde de çok az yapılan bir tür. Fikrimce, tiyatro insanları birleştirmeli. Sözsüz bir tiyatro da insanları birleştiriyor. Bugün bir engelden daha kurtulduk, bu da dil engeliydi. Farklı dilleri konuştuğumuz için birbirimizi anlayamıyoruz ancak tiyatro bizi birleştirdi ve hikayemizi anlatmış olduk.”