Hulusi Akar: Ukrayna’daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz, bölgede sivil kaybı yaşanmaması için acil ateşkese ihtiyaç var

Güncel
qha muhabir
09 Nisan 2022, 03:13
qha muhabir
09 Nisan 2022, 03:13

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ve Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallece ile bugün İstanbul’da ikili ve üçlü görüşmeler yaptı. Görüşmelerde Ukrayna’daki son gelişmeleri ele alan mevkidaşlar ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Ukrayna konusunda hemfikir olduklarını belirten Bakan Akar, “Şu anki durumu yakinen takip ediyoruz. Bölgede daha fazla sivil kaybı yaşanmaması için bir an önce ateşkese ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalya mevkidaşı Lorenzo Guerini ve Birleşik Krallık mevkidaşı Ben Wallece ile 8 Nisan 2022’de İstanbul’da üçlü görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapan Akar, Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendirdiklerini aktardı.

Bakan Akar söz konusu gelişmelerin paylaşıldığı toplantıya yönelik şu sözleri kaydetti:

“Ukrayna konusunda mevkidaşlarımla önemli görüşmeler yaptık, değerlendirmeler paylaştık. Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü konusunda hemfikir olduğumuzu bir kez daha karşılıklı görüşmelerle teyit ettik. Ukrayna’nın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü desteklediğimizi açıkça dile getiriyoruz. Şu anki durumu da yakinen takip ediyoruz. Ukrayna’daki son gelişmeler çerçevesinde daha fazla can kaybı olmaması, sivil kayıpların önlenmesi, insani durumun daha da kötüleşmemesi için bir an önce ateşkese ihtiyaç olduğunu da görüşmelerimle ortaya koyduk. Bölgede huzur ve güvenin tesisi ve buna bağlı olarak istikrarın sağlanabilmesi için ateşkesin şart olduğunu dile getiriyoruz. Ateşkesin sağlanmasıyla önümüzdeki dönemlerde diplomasi yolunun açılacağını ve diplomatik çalışmaların yapılabileceğini gündeme getirdik”