Hulusi Akar: Pençe-Kilit Operasyonu’nda şu ana kadar 73 terörist etkisiz hale getirildi

Güncel
qha muhabir
07 Mayıs 2022, 11:50
qha muhabir
07 Mayıs 2022, 11:50

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Akdeniz Bölge Komutanlığı Yeni Rıhtım ve İskele Açılış Töreninde terörle mücadele konusunu ele aldı. Bakan Akar, Pençe-Kilit Operasyonuna ilişkin, “Şu ana kadar 73 terörist etkisiz hâle getirildi. Teröristlere ait 102 mağara/sığınak tahrip, 524 el yapımı patlayıcı imha edildi” bilgisini paylaştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün katıldığı resmi törende, terörle mücadele operasyonlarına değindi. Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle mücadelede artan tempoyla devam ettiğini belirtti.

Akar, 18 Nisan’da Irak’ın kuzeyinde başlayan Pençe-Kilit Operasyonu’na ilişkin olarak, “Pençe-Kilit Operasyonumuz planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Bugüne kadar diğer alanlarda yapılan çalışmalar var. Bunların hepsinin tamamlanabilmesi için bu kilidi bağlamamız, bunu başarılı bir şekilde sonuçlandırmamız gerekli. Zorlu hava ve arazi koşullarında Mehmetçik tarafından teröristlerin inlerine giriliyor, buralar alçakların başlarına yıkılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

PENÇE-KİLİT OPERASYONU’NDA 73 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Söz konusu operasyon kapsamında Akar, “Şu ana kadar 73 terörist etkisiz hâle getirildi. Teröristlere ait 102 mağara/sığınak tahrip, 524 el yapımı patlayıcı imha edildi. Operasyonda 10 kahraman silah arkadaşımız şehit oldu” açıklaması yaptı.

HULUSİ AKAR: MEHMETÇİĞİN NEFESİ TERÖRİSTLERİN ENSESİNDE

Bakan Akar, operasyon değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

Şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarının ve kıymetli ailelerinin gözyaşlarının hesabını sorduk, sormaya devam ediyoruz. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Teröristlerde ciddi bir korku, endişe, panik hâkim. Terör örgütünde çöküş alametleri var. Asil milletimizi, 40 yıldan beri başına musallat olan bu terör belasından kurtarmakta azimli ve kararlıyız. Mücadelemiz en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar kararlılıkla devam edecek. Teröristler dışında bir hedefimiz yoktur. Ayrıca bir kez daha vurgulamak isterim ki binlerce yıldır bu coğrafyayı, ekmeği, suyu birlikte paylaştığımız Kürtler bizim kardeşimizdir. Bunun en açık göstergesi şanlı bayrağımız ve sancağımız için canlarını feda eden ve şehitliklerimizde bir arada yatan kahramanlarımızdır. Faaliyetlerimizde dostumuz, komşumuz, kardeşimiz Irak’ın sınırlarına, egemenlik haklarına, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız”