Hücreye atılan siyasi tutsak Abdullayev'de Kovid-19 tespit edildi

Haberler
E. K.
26 Kasım 2020, 16:31
E. K.
26 Kasım 2020, 16:31

Rus tutukevinde sağlık durumunun kötüleşmesine rağmen ceza hücresine konulan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı doğrulandı. Siyasi tutsağın durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Rus yetkililerin, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde 16,5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, oğlunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını bildirdi.

“TEK ÜMİDİMİZ OĞLUMUN REVİRE NAKLEDİLMESİ”

Bugün Facebook sayfasından oğlunun durumuna ilişkin açıklamada bulunan Dilara Abdullayeva, “Kovid-19 doğrulandı. Kafam karıştı… Böylesine ölümcül bir hastalıkla ceza hücresinde bulunması korkunç! Bu bir suç! Bir koronavirüs hastasına acil tıbbi yardım sağlamak yerine onu 10 gün süreyle insanlık dışı koşulların olduğu ceza hücresine atıyorlar, köpeği ölüme terk eder gibi.” ifadelerini kullandı.

27 Kasım da ceza hücresi süresinin dolacağını kaydeden Dilara Abdullayeva, “Tek ümidimiz, hastalık doğrulanınca oğlumun revire nakledilmesi veya en azından normal tedavi görebileceği ve gerekli miktarda sıvı alabileceği koğuşa geri gönderilmesi.” dedi.

UKRAYNA OMBUDSMANI DENİSOVA’DAN TEYMUR ABDULLAYEV’E ACİL YARDIM ÇAĞRISI

Daha önce Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in  hasta olmasına rağmen hücreye atılmasını kınadığı ve tutsağa acil tıbbi yardım sağlanması talebiyle Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurduğu bildirilmişti.

TEYMUR ABDULLAYEV’İN ANNESİNDEN YARDIM ÇIĞLIĞI

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, hasta oğlunun hastane yerine hücreye atıldığını duyurmuştu. Abdullayeva, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, Rusya ve Ukrayna insan hakları yetkililerini oğluyla ilgili durumun çözülmesi konusunda yardımcı olmaya çağırmıştı.

Ayrıca, Kovid-19 belirtileri olan oğlunun hastane yerine hücreye atıldığını duyuran Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e seslendi. Dilara Abdullayeva, Cumhurbaşkanına seslenişte, “Bu anneni çığlığını duyun, oğlum ölüyor” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.