Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: ABD, Rusya ekonomisinin oksijenini kesmeye hazır

Güncel
Anife Bilal
20 Ocak 2022, 18:02
Anife Bilal
20 Ocak 2022, 18:02

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, ABD’nin Rusya ekonomisine karşı “yıkıcı” bir darbe indirecek yaptırım paketi hazırladığını bildirdi. Bakan Kuleba, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in, Rusya’nın saldırganlığını caydırmak için bu ve diğer araçları kullanmaya hazır olduğuna dair şahsen güvence verdiğini belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda ABD’nin Rusya ekonomisinin “oksijenini kesmek için” elindeki ekonomik ve finansal araçları kullanmaya hazır olduğunu aktardı. Kuleba, “ABD, Rusya’ya karşı yıkıcı bir ekonomik darbe indirebilecek çok acı verici bir yaptırım paketi hazırladı… Bu karar Vaşington’da onaylandı; ABD, Rusya ekonomisinin ve zengin Rusların oksijenini kesmek için ekonomik ve finansal araçlarının tüm gücünü kullanmaya hazırdır. Ayrıca Rusya gelişimi önem taşıyan bir dizi teknolojiye erişimini kaybedecek.” dedi.

“RUSYA İÇİN SONUÇLARI FELAKET OLACAK”

Daha önce ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırabileceğini düşündüğünü ancak bunun sonucunun Rusya için “felaket” olacağını belirtirken, “Rusya daha önce hiç karşılaşmadığı kadar ağır ekonomik sonuçlarla karşılaşacak” ifadesini kullanmıştı.