HRW: Çin, Uygur Türklerini büyük veri programı ile gelişigüzel gözaltına alıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Aralık 2020, 10:37
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Aralık 2020, 10:37

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik teknoloji aracılığıyla uyguladığı baskılarını gündeme getirdi. HRW, Çin’in büyük bir veri programı kullanarak Uygur Türklerini keyfi olarak gözaltına aldığını bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü dün, Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde büyük bir veri programının gelişigüzel gözaltılar için Uygur Türkü Müslümanları seçtiğini açıkladı. HRW, Doğu Türkistan’ın Aksu vilayetinden 2 binden fazla tutuklunun listesine ulaşarak yaptığı açıklamada Entegre Ortak Operasyonlar Platformu (IJOP) adlı büyük veri programının söz konusu listedeki kişileri hedef aldığını ve yetkililerin bu kişileri daha sonra siyasi (toplama) eğitim kamplarına gönderdiğini bildirdi.

PROGRAMIN TEHDİT OLARAK GÖRDÜĞÜ KİŞİLER TOPLAMA KAMPINA

Açıklamada, IJOP veri programının Doğu Türkistan’daki çeşitli duyu sistemlerinden insanlar hakkında veriler topladığı ve potansiyel tehdit olarak düşündüğü kişilerin isimlerini yetkililere gönderdiği belirtilerek, Çinli yetkililerin ise söz konusu kişileri siyasi eğitim kamplarına götürdüğü kaydedildi.

GÖZETLEME PROGRAMINDA HASSAS ÜLKELERLE BAĞLANTI KATEGORİSİ

”Gözetleme programı” olarak nitelendirilen veri programının Karakaş’tan kişilerin gözaltına alınmasında da kullanıldığına değinilen açıklamada, yurt dışından bir numaradan 4 kez aranan bir kişinin IJOP veri sistemi tarafından ”hassas ülkelerle bağlantılı” kategorisine alındığı belirtildi.

“ÇİN HÜKUMETİ BİR CEVAP BORÇLU”

Çin araştırmacısı Maya Wang’ın görüşüne yer verilen açıklamada, ”Çin hükumeti listedekilerin ailelerine bir cevap borçlu, neden gözaltındalar ve şimdi neredeler.” dedi.

“ÇİN HÜKUMETİ AÇIKLAMALARIYLA ÇELİŞİYOR”

HRW ayrıca, çok sayıda Uygur Türkünün günlük yasal ve şiddet içermeyen davranışları nedeniyle Çinli yetkililerce gözaltına alındığına ve bu durumun Çin hükumetinin Doğu Türkistan’daki ”suçluları hedef aldıkları” açıklamasıyla çeliştiğine vurgu yaptı.