Hong Kong'ta yüz binler Çin yönetimine karşı yürüyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
10 Haziran 2019, 20:42
Ömer Cihad Kaya
10 Haziran 2019, 20:42

Hong Kong Özerk Yönetim Bölgesinde suçlu olan muhaliflerin yargılanması için Çin’e iade edilmesi konusu tartışılıyor. Tartışmalı yasa tasarısına karşı Hong Kong’ta yüz binlerce insan Çin yönetimine karşı gösteriler tertip ediyor.

Tasarı nedeniyle muhaliflerin Çin mahkemelerine teslim edilmesi, adil yargılanmaması ve işkence görmesinden endişe ediliyor. Tepki çeken yasa tasarısı, zanlıların yabancı ülkelere iade edilmesinin önünü de açıyor.

“ÇİN İADESİNE HAYIR”

Tasarıya karşı çıkan yüzbinlerce Hong Konglu, Çin’in Hong Kong’da istediği kişileri siyasi suçlar sebebiyle alıkoyabileceği ve kentin yarı özerk sistemine darbe vuracağını savunuyor. Sokaklara dökülen protestocular, “Çin iadesine hayır, kötülük yasasına hayır” diye slogan atarak tepkilerini ortaya koyuyor.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

Çin rejiminin toplama kamplarına hapsettiği Uygur ve Kazak Türklerinin sayısının 3 milyonu bulduğu açıklanmıştı.

Çin yönetimi kadın, çocuk ayrımı gözetmeksizin kendi inanç ve kültürlerini yaşatan Uygur ve Kazak Türklerini, çoğu zaman kültürel-dini sembollerini bahane ederek toplama kamplarına hapsediyor. Pekin, “eğitim” adı altında daimi takibat altında tuttuğu Doğu Türkistanlıları radikal unsurlar olarak lanse etmeye çalışıyor.