Hong Kong protestolarında göstericilere sert müdahale

22 Eylül 2019, 12:27

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesinde bulunan Tuen Mun bölgesinde binlerce göstericinin katıldığı protestolar devam ediyor. Protestolar sırasında bir grup göstericinin hükûmet binasından indirip Çin bayrağını yaktığı, bir başka grubun da tren istasyonuna molotof kokteyli attığı bildirildi.

Polisin Tuen Mun tren istasyonunda raylara zarar veren protestoculara biber gazıyla müdahale ettiği, çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı da aktarıldı.

Daha önce Hong Kong Özel İdari Bölgesi, 1 Ekim 2019’da Çin Ulusal Bayramı’nda geleneksel havai fişek gösterisinin kamu güvenliği sakıncaları açısından iptal ettiklerini duyurmuştu.

EYLEMLER NASIL BAŞLADI?

Hong Kong’taki halk eylemleri, bir süre önce hüküm giyen veya hakkında suçlama bulunan kişilerin Çin’e, Makao Özel İdare Bölgesi’ne ve Tayvan’a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı 3 Nisan 2019’da parlamentoya sunulmasıyla başlamıştı.

Tasarı politik suçları kapsam dışında tutuyor ancak 7,4 milyon nüfuslu Hong Kong’da halkın büyük bölümü, insanların Çin’in yargı sistemi altında keyfi gözaltılara, adil olmayan yargı süreçlerine ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısını taşıyordu.

Muhalifler, yasanın çıkması halinde bunun Çin’in Hong Kong’daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe etmelerinden dolayı, söz konusu eylemleri organize etmeye başladı.

OLAYLI YASA KALDIRILDI ANCAK EYLEMLER SONA ERMEDİ

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki protestoların hedefindeki iade tasarısı yerel meclise nisan ayında sunulmuş ancak protestolar üzerine Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam 2019 temmuzda tasarının “öldüğünü” açıklamıştı.

“Tasarı öldü” açıklamasına rağmen devam eden gösterilerin ardından Baş Yönetici Lam, 4 Eylül 2019’da tasarının geri çekileceğini belirterek, “Hükûmet, halkın endişelerini yatıştırmak için tasarıyı resmi olarak geri çekecek.” ifadesini kullanmıştı.

Protestocular, tasarının geri çekilmesinin yanı sıra eylemcilere yönelik polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurulması, tutuklanan protestoculara af çıkarılması, protestoların “ayaklanma” olarak adlandırılmasına son verilmesi ve siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ederek protestoları sürdürüyor.

Çin
Çin baskısı
HONG KONG
Hong Kong protestoları
Bunlara da bakın: