Holodomor Kurbanlarını Anma Günü’nde Çubarov’un açıklaması: Moskova, Ukrayna’ya karşı bir suç daha işledi

Haberler
Elvina Khalilova
28 Kasım 2020, 16:10
Elvina Khalilova
28 Kasım 2020, 16:10

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov Holodomor Kurbanlarını Anma Günü’ne özel bir açıklama paylaştı.

Çubarov, 28 Kasım 2020’de yaptığı açıklamada Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal ederek bağımsız Ukrayna’ya karşı bir suç daha işlediğini belirtti. 

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Çubarov, “Bugün, Moskova’nın Ukrayna halkını yok etmek amacıyla işlediği suç eylemleri sonucunda acı çekerek hayatını kaybeden milyonlarca Ukraynalının anısına saygımızı ve üzüntümüzü ifade etmek için başımızı eğiyoruz. Ancak şimdiki nesil, Ukrayna’yı Moskova’nın emperyalist iddialarından kurtarmalıdır. Bu onların görevidir.” ifadelerini kullandı. 

KTMM Başkanına göre bunu yapmak için Ukrayna, işgal altındaki Kırım dahil olmak üzere tüm uluslararası tanınan sınırları çerçevesinde bağımsızlığını geri kazanmalı.  

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.