Holodomor kurbanları anısına bir mum yak

Haberler
E. K.
25 Kasım 2020, 10:30
E. K.
25 Kasım 2020, 10:30

Her yıl kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak kaydediliyor. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, Ukrayna halkının 1932-1933 yılları arasında maruz bırakıldığı Holodomor’un (suni açlık) kurbanlarını anmak için mum yakarak pencerelerinin kenarına bırakma çağrısında bulundu.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, kanlı diktatör Josef Stalin’in 1932-1933 yıllarında Ukrayna halkına uyguladığı suni açlık olan Holodomor Soykırımı sırasında hayatlarını kaybedenlerin anısına yapılan “Hatıra Mumu Yak” eylemine dün katılma çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Büyükelçilik, 28 Kasım Cumartesi günü Türkiye saatiyle 17.00’de bir mum yakıp pencerenin kenarına bırakarak milyonlarca Holodomor kurbanlarını anma çağrısında bulundu.

Her sene kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak kaydediliyor.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.