Hollanda, Rusya'dan Malezya uçağı zanlısının kendisine iade edilmesini istedi

Güncel
Anife Bilal
08 Eylül 2019, 12:26
Anife Bilal
08 Eylül 2019, 12:26

Hollanda Savcılığı, Rusya’dan 2014’te Ukrayna’nın doğusundaki Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesi soruşturmasında tutuklanan ve daha sonra esir değişimi çerçevesinde Rusya’ya gönderilen Vladimir Tsemah’ın kendine iade edilmesini istedi.

Daha önce Hollanda, Ukrayna’nın MH17 davası çerçevesinde ana şüpheli ve ana tanık olarak geçen Tsemah’ın Rusya’ya iade edilmesiyle ilgili büyük üzüntü duyduğunu belirtmişti.

Ukrayna’dan yapılan açıklamada Tsemah’ın Rusya’ya iade edilmesinden önce birkaç kere sorgulandığı bildirildi.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı İvan Baklanov yaptığı açıklamada, “Karar ani bir karar değildi, cumhurbaşkanı tarafından çok iyi tartılmış bir karardı çünkü Tsemah’ın değişim listesinde olmaması Rusya ile yapılan müzakere sürecinin sona ermesi anlama geliyordu.” diye kaydetti.

Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Rusya’ya iade edilen kişiler arasında  2014’te Ukrayna’nın doğusundaki Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesi soruşturması çerçevesinde, tutuklanan Vladimir Tsemah bulunuyordu.