Hollanda’nın Kıyiv Büyükelçisi: İhlaller sona erene kadar Rusya’ya yaptırımları devam ettireceğiz

27 Temmuz 2020, 21:37

Hollanda’nın Kıyiv Büyükelçisi Jennes de Mol, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, yardımcıları; Tamila Taşeva ve Darya Sviridova ile bir araya geldi. Görüşme kapsamında Büyükelçi de Mol, Hollanda’nın Kırım’ın işgalini tanımayacağını ve yarımadadaki insan hakları ihlalleri son bulana kadar yaptırımların devam edeceğini kaydetti.

Büyükelçi de Mol, konuyla ilgili açıklamasında, “Hollanda, Kırım’ın işgalini tanımıyor ve işgali, uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendiriyor. İhlaller kaldırılana ve Minsk anlaşmaları tamamen uygulana kadar mevcut yaptırımları devam ettireceğiz. İnsan hakları vakfımız aracılığıyla avukatları, sivil aktivistleri ve siyasi tutsakların ailelerini destekliyoruz. Politikamıza uygun olarak Rusya’ya karşı uluslararası baskını devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANININ KIRIM DAİMİ TEMSİLCİSİ, HOLLANDA BÜYÜKELÇİSİNE KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ ANLATTI

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, 25 Temmuz 2020 tarihindeki görüşmede, Rus işgali altındaki Kırım’daki insan hakları ihlallerinin görüşüldüğünü bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “Görüşme sırasında yaptırımlar, Ukrayna’nın ortaklarının yaptırımları artırmaya devam etmeleri, 2014 yılında BM Genel Kurulu’nun ‘Ukrayna’nın Toprak Bütünlüğü’ başlıklı kararına göre Kırım’ın işgalini tanımama politikasını sürdürme, insan hakları ihlalleri, işgalci yetkililer tarafından Kırımlıların hareket özgürlüğünün kısıtlanması, Ukrayna kilisesine karşı ihlaller ve işgal edilen Kırım’da yerli halk Kırım Tatarlarının haklarını koruma gibi konular ele alındı.” ifadelerine yer verildi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği, Hollanda temsilcilerini, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinin işgali konusundaki tutumları ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ile egemenliğini geri kazanma konularında Hollanda tarafından verdikleri destek için teşekkürlerini sundu. 

Anton Korineviç
insan hakları ihlalleri
Kırım
yaptırımlar
Bunlara da bakın: