Hollanda, MH17 kazasında Ukrayna'nın rolünü araştırma kararı aldı

Güncel
Elvina Khalilova
08 Ekim 2019, 23:46
Elvina Khalilova
08 Ekim 2019, 23:46

Hollanda parlamentosu, Ukrayna’daki MH17 hava kazası ile ilgili ek soruşturma kararı aldı.

İlgili karar 8 Ekim 2019 tarihinde Hollandalı milletvekilleri tarafından verildi. Soruşturma, Ukrayna’nın facia sırasında Donbas’taki hava sahasını kapatmadaki rolüyle ilgili olacak.


Hollandalı milletvekili Chris van Dam konuyla ilgili olarak Twitter hesabından, “Ukrayna üzerindeki hava sahasının kapalı olmadığı gerçeğini daha fazla araştırma önerisi oybirliğiyle kabul edildi” açıklamasında bulundu.

Daha önce Hollanda’da alt meclis milletvekilleri, hükûmetin MH17 uçak kazasında Ukrayna’nın rolünü daha ayrıntılı olarak araştırmasını talep ettiği bildirilmişti.

MH17 FACİASI

Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaparken düşen Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçak, 17 Temmuz 2014 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede düşürülmüştü. Rus yapımı BUK füzesiyle vurulan uçakta bulunan 80’i çocuk olmak üzere 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı.

JIT: UÇAK RUS FÜZESİ TARAFINDAN VURULDU

Bilindiği gibi Ukrayna, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Malezya’dan temsilciler, 20 Eylül’de MH17 uçağı faciasının soruşturulması konusunda iş birliği anlaşması imzalamıştı.

Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 2014’te Ukrayna’da düşürülen sözkonusu uçağın, Rus ordusuna ait bir füze tarafından vurulduğunu tespit etmişti.

JIT, füzenin Kursk’ta bulunan Rusya Silahlı Kuvvetleri 53. Hava Savunma Tugay Birliğine ait olduğunu da belirtmişti. Ancak Rusya’dan halen uçağın düşürülmesini soruşturma konusunda herhangi bir adım atılmadı.