Hollanda'da Çin üretimi maskeler toplatılıyor

29 Mart 2020, 11:07

Koronavirüs salgınında tıbbi ekipman eksikliği, özellikle sağlık personelinin yaşamını tehdit ediyor. En çok tıbbi ekipmanın Çin’den tedarik edilmesi ve bunların da yeterli standartları taşımaması problem oluşturuyor.

Hollanda, yeni tip koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla Çin’den ithal ettiği 1,3 milyon maskenin 600 binini, yeterli standartları taşımaması nedeniyle toplatma kararı aldı.

Hollanda Kamu Yayın Kuruluşunun (NOS) internet sitesinden yapılan açıklama ile Sağlık Refah ve Spor Bakanlığının Çin’den maske ithalatını durdurarak dağıtılan maskelerin 600 bininin toplatılmasına karar verdiği belirtildi. Açıklamada, bundan sonra ithal edilecek maskelerin ek testlere tabi tutulacağı duyuruldu.

MASKELER, KOVİD-19’UN SOLUNUM YOLUYLA GEÇMESİNE ENGEL DEĞİL

Konuya ilişkin açıklamada, dağıtılan maskelerin kalitesinden şüphe duyan bazı hastanelerin Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonuna (TNO) maskeleri incelemesi için başvurduğu ve birçok hastanenin maskeleri kullanmadığı kaydedilerek, “TNO, gerekli güvenlik ve sağlık standartlarını taşımayan maskelerin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) solunum yoluyla geçmesine engel olmadığını tespit etti.” ifadesi kullanıldı.

İSPANYA VE ÇEKYA DA “ÇİN MALI TESTLER ÇALIŞMIYOR” DEMİŞTİ

Geçen günlerde Çin’in koronavirüsle mücadele kapsamında İspanya ve Çekya’ya gönderdiği test kitlerinin iyi çalışmadığı ortaya çıkmıştı. İspanya ve Çekya’daki laboratuvarlarda Çin’den gelen kitlerin test edildiği ve hata oranının yüzde 80 olduğu belirtilmişti.

İspanya ve Çekya’dan sonra Gürcistan da, Çin’den gelen koronavirüs test kitlerini kalitesiz bulduğunu ve iade edeceğini açıklamıştı.

çin malı
Çin üretimi
Hollanda
KORONAVİRÜS
kovid-19
maske
sağlık ekipmanı
Bunlara da bakın: