Hızını alamadı: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu hedef alan yazıyı paylaştı

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Mart 2019, 05:33
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Mart 2019, 05:33
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeniaydintas@qha.com.tr

QHA / Ankara

Kırım’da işgalci Ruslarla iş birliği yapan ve işgalin meşrulaşması için Türkiye’de Rusya lehine her türlü girişimde bulunan Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Ünver Sel haddini aşmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyetine “beka” ile tehdit savuran Sel, şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nu hedef aldı.

AMBARGOYU FUTBOLLA DELMEK İSTEDİLER

Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından işgalini meşru kılmak için Türkiye’de her türlü girişimde bulunan Ünver Sel’in son girişimi futbol maçı olmuştu. Türkiye PTT 1. Lig futbol kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Rus propagandası için 2016 yılında kurulan ve UEFA tarafından tanınmayan sözde Kırım Ligi ekiplerinden PFC Kızıltaş arasındaki maç tepkiler ve Kırım’ın işgalini tanımayan Türkiye Dışişleri Bakanlığının talebi doğrultusunda, İstanbul ekibi tarafından iptal edilmişti. Söz konusu hazırlık maçı Türk futbolu ve İstanbulspor A.Ş. adına uluslararası yaptırımlara neden olabilecekti. Ayrıca, Kırım’ın işgalini tanımayan Türkiye Cumhuriyetinin uluslararası politikasına da ters düşecekti.

CUMHURBAŞKANI VE DIŞİŞLERİ BAKANINI HEDEF ALDI!

Maçın iptalinin ardından haddini aşan Ünver Sel, önce Türkiye devletini “beka” ile tehdit etti, ardından hızını alamayarak hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, hem de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu hedef gösteren bir makaleyi paylaştı.

FACEBOOK HESABINDA PAYLAŞTI

Sel, üyesiz dernek ve hatta federasyon oluşumlarıyla Rus propagandası doğrultusunda, sözde Kırım Cumhuriyeti ibaresinin yer alabileceği göstermelik etkinlikler düzenlemeye çalışıyor. Son olarak “DikGazete” adlı bir internet sayfasında Ömür Çelikdönmez imzalı “Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun Türkiye’yi işgalini yasallaştıran teklifi nasıl onayladı?” makaleyi şahsi Facebook hesabında paylaştı.

NATO İLE İLGİLİ YASA

Söz konusu yazının giriş konusunun “beka” olması dikkat çekerken, NATO Kuvvetlerinin Türkiye’yi işgal edeceği ileri sürülmektedir. Yazıda, 1 Haziran 2016 tarihinde Resmi Gazetede 2016/8858 karar sayısıyla yayınlanan “Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvvetinin Faaliyetine İlişkin Esaslar” kararı çerçevesinde Kuzey Atlantik Anlaşması (NATO) ile ilgili bir “değerlendirme” yapılmaktadır. Yasayla ilgili amacı dışında ifadeler paylaşılırken, söz konusu yasaylala ilgili önce Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu hedef alınmaktadır. Yazıda, “Mevlüt Çavuşoğlu’na bağlı Dışişleri Bakanlığı, bu MGK’da Bakanlar Kurulu’na bir NATO teklifi sundu.” ifadeleri kullanılıyor.

VATANA İHANET İMASI!

Devamında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yasayı onaylaması ve Resmi Gazetede yürürlüğe girdiği hatırlatılarak, hem Cumhurbaşkanına hem de Dışişleri Bakanının Türkiye’nin işgaline neden olacakları ve doğrudan ifade edilmese de yazı bütünüyle okunduğunda adeta “vatana ihanet” imasında bulunulmaktadır.

BU CÜR’ET NEREDEN GELİYOR?

Türkiye’nin Kırım’daki Rus işgalini tanımadığını ve hiç bir zaman tanımayacağı devletin en üst makamları tarafından açık şekilde beyan edilmektedir. Buna rağmen, Rusya lehine faaliyet gösteren sözde vakıf ve federasyon Başkanı Sel’in “beka” içerikli tehdit ve hedef alma cür’eti dikkatlerden kaçmadı.