Hırvatistan, Holodomor'u soykırım olarak tanıyabilir

Güncel
E. K.
11 Mart 2021, 19:55
E. K.
11 Mart 2021, 19:55

Hırvatistan Parlamentosuna, Holodomor’un Ukrayna halkına karşı yapılan soykırım uygulaması olarak tanınmasını öngören deklarasyonun kabul edilmesi için başvuru yapıldı. Parlamentoya yapılan başvuru, Ukrain etnik azınlığın girişimi ile Hırvat Egemenlikçiler Partisi grubu tarafından yapıldı.

Hırvatistan’da, 1932-1933 yılları arasında Ukrayna’da meydana gelen suni açlığın (Holodomor) Ukrayna halkına yönelik soykırım olarak tanıyan deklarasyonun kabul edilmesi için parlamentoya başvuru yapıldı.

HIRVATİSTAN, HOLODOMOR’U SOYKIRIM OLARAK TANIYACAK MI?

Hırvat milletvekili Marko Milanović Litre, konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukraynalılar ve Hırvatlar arasındaki asırlık bağlar ve dostluk ışığında, Hırvat Egemenlikçiler Grubu, parlamento prosedürüne uygun olarak, Ukrain etnik azınlığının inisiyatifiyle, Holodomor’u Ukrayna halkına karşı yapılan soykırım olarak tanıyan deklarasyonun kabul edilmesi talebinde bulundu.” ifadelerine yer verdi. Litre, bu deklarasyonu kabul ederek Hırvatların Ukrayna ile dayanışma göstereceklerini ve 1932-33’te 7 milyon Ukraynalının ölümüne neden olan komünist rejimin suçunu resmi olarak kınayacaklarını vurguladı.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin uygulamaları nedeniyle toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları reddederek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.